elektromobily

Česko podpoří elektromobily

V dnešní době se stále častěji setkáváme s auty, které nepotřebují tankovat pohonné hmoty. Jedná se o elektromobily, kterých je už nyní plný svět. Alespoň vlastníky těchto aut nemusí trápit, že se pohonné hmoty stále promenádují ve stále vyšších číslech. Cena benzinu a nafty roste denně, proto si lidé na tuto změnu začínají pomalu, ale jistě zvykat. Už vědí, že si musí vždy při tankování hrábnout stále hlouběji do kapsy při nepříjemném placení. Jenže ti, kteří vlastní elektromobil, takovou starost nemají. Naopak je trápí zcela jiný problém, a sice nemají kde doplnit elektřinu do svého auta. Stále se sice budují nové benzinky, ale dobíjecích zařízení na jejich vozy stále není. Proto se Česká republika rozhodla investovat nemalé peníze právě do této problematiky.

Poprvé jsme se letos mohli setkat s nápadem vlády, který se týkal podpoření zvětšujícího se tlaku na automobily. V Česku na ně totiž není infrastruktura, proto se stát rozhodl, že právě na ně dá jednu miliardu korun. Za ni se plánuje postavit zhruba dvanáct set dobíjecích stanic. Vláda doufá, že by se tento problém již mohl vyřešit nebo by se mohl alespoň trošku zmenšit.

Budoucnost automobilového průmyslu

Pakt pro budoucnost automobilového průmyslu bude společnými silami připraven, pak musí být ještě touto vládou také schválen. V tomto paktu budou uvedeny body výstavby těchto dobíjecích stanic a dále také o něco více důležité body, jako jsou třeba kroky pro podporu vědy a výzkumu, vzdělávání nebo zavádění další infrastruktury. Mimo jiné se zde dočtete také o podpoře výzkumu autonomního zařízení.

Pakliže bude pakt schválen, vyskytne se další problém, a sice ten, že bude nutné zajistit dostatek energie pro provoz elektromobilů. Jenže kde tuto energii vzít? Dalším důležitým problémem je to, že přenos dat je opravdu drahý a silnice jím nejsou pokryty úplně. Mobilní internet je životně důležitou součástí těchto vozidel. Nyní je tedy pouze v rukou vlády, jaký strategický plán vytvoří. Musí ale pokrýt všechna tato úskalí.