Vyžaduje dřevostavba pravidelnou údržbu?

Vyžaduje dřevostavba pravidelnou údržbu?

Když si koupíte dřevěný zahradní nábytek, víte, že se o něj musíte pravidelně starat, aby jeho životnost byla co největší. Údržba spočívá v tom, že jej několikrát za sezónu natřete speciální olejem na dřevěný zahradní nábytek. Vyžaduje takovou údržbu i dřevostavba? Budete muset investovat do údržby pravidelně?  

Časté větrání 

Větrat bychom měli pravidelně ve všech typech staveb. U dřevostavby je nutné udržovat vlhkost pod 50 %, čehož lze docílit klasickým větráním. Otevřete okna a dveře tak, aby vznikl průvan. Větrejte asi 10 až 15 minut vždy po činnostech, při kterých se zvyšuje vlhkost (koupání, vaření). Toto opatření není vhodné pouze pro prodloužení životnosti vaší dřevostavby, ale také prospívá zdraví člověka. 

Optimální vytápění 

V rámci dřevostavby by teploty neměly poklesnout pod 20 °C. Tato teplota je ideální do chodeb a místností, kde se příliš nezdržujeme. V obytných místnostech pro dřevostavbu se doporučuje teplota 22 °C, v koupelně pak 24 °C.  

Ohřev vody 

Pro ohřev vody se používá hromadné dálkové ovládání tak, že ohřívač vody je v chodu asi 8 hodin denně. To mu stačí, aby se nahřál na požadovanou teplotu. Provozní teplota bojleru nesmí překročit 60 °C, protože pak dochází k deformaci rozvodů. 

Okna a dveře 

Čištění oken a dveří se obejde jen použitím vody či jemných čisticích prostředků – rozhodně se nedoporučuje používat jakékoli silné chemikálie. Okna některých dřevostaveb mohou být opatřena funkcí mikroventilace, což je vlastně určitý způsob větrání. Nicméně mnohem úspornější je raději okno otevřít do průvanu, než větrat touto funkcí. Dochází při ní totiž k mnohem větší ztrátě tepla. 

Čištění fasády 

Aby byla zajištěna správná funkce termosystému, je třeba chránit omítku před případnými oděrky. K omývání se nedoporučuje používat tlakovou vodu. Venkovní podhledy je dobré čas od času ošetřit ochranným nátěrem – obvykle tuto činnost prováníme jednou za tři roky.