Víkend v zimě

Vyrazte na víkend klidně i v zimě

Každá doba je vhodná pro prodloužený víkend do některé z evropských metropolí. Možná nemusíte ani nijak daleko. Zkuste Bratislavu, Madrid nebo Londýn.

Bratislava

Třeba naše sousední slovenská metropole v podobě Bratislavy je od nás kousek, let z Prahy do Bratislavy trvá jen ¾ hodiny a aute je to z Prahy 330 km a z Brna jen 130 km. Město na Dunaji vás okouzlí svou romantickou krásou i jedinečnou atmosférou se spoustou příjemných překvapení. Během Vánoc se zde konají největší a nejslavnější adventní trhy uprostřed historického Starého Města, na Hlavním a Františkánském náměstí.

Bratislava vám doslova učaruje významnými památkami, kostely a paláci, které jsou navíc v zimě slavnostně nasvíceny. Mnoho barevných světel ozařuje výlohy obchodů, vchody a okna restaurací i kaváren. Ohřát se můžete v termálním aquaparku Senec, který leží kousek os Bratislavy. Můžete si zde zaplavat ve venkovním průplavovém bazénu s celoroční teplotou vody až 32 °C.

Londýn

Britská metropole láká každoročně tisíce zahraničních návštěvníků i v zimě. Silvestrovské oslavy jsou zde skutečně velkolepé. Tradičním místem silvestrovských oslav konaných pod širým nebem je Trafalgarské náměstí. Doporučujeme půlnoční projížďku lodí po Temži.

Vyhlídkové plavby jsou často spojené s taneční zábavou a začínají už většinou kolem 21. hodiny a končí asi 2 hodiny po půlnoci. Jejich cena se pohybuje od 80 do 160 liber a v ceně je večerní menu o několika chodech a hudba všeho druhu od klasiky až po populární hudbu. Z lodí je úžasný pohled na zdejší barevné ohňostroje. V Londýně jsou však obzvlášť působivé a skvělým místem pro sledování ohňostrojů je třeba i Westminsterský most. V mnoha klubech a barech se konají bouřlivé večírky často až do rána.

Madrid

Španělský Madrid vás i v zimě přivítá kamennými obchůdky, tržišti a pestrobarevnými stánky s nejrůznějšími ozdobami, svíčkami, lampiony a typickými sladkostmi. Pulty přetékají ovocem a zeleninou, sýry, uzeninami, rybami a mořskými plody. Výlohy obchodů, okna restaurací i stromy ovíjejí girlandy světel.

Oblíbenou součástí vánočních oslav jsou „representación“, tedy živé obrazy betléma před kostely. V Madridu si zajděte na proslulý bleší trh El Rastro, nejstarší na celém světě. Na stejném místě se koná dokonce už od 15. století. Můžete zde levně nakoupit i pěkné dárky, suvenýrů, nové módní zboží, spoustu oblečení, kožených výrobků, šperků a bižuterie.