Výběr běžeckého trička

Výběr běžeckého trička

Pokud rádi běháte, už asi víte, jak je nutné mít funkční oblečení. Jakmile se zpotíte, může vás lehce ofouknout a nachlazení i bolesti zad jsou na světě. Ve vašem obyčejném bavlněném triku to nikdy nebude ono. Podívejme se, na co si při výběru běžeckého trička dát určitě pozor. Funkční materiál je sázkou na jistotu. Bavlněné nitky mají velký průměr a značnou objemovou kapacitu. Bavlna pak zadrží všechnu vlhkost z našeho potu v sobě, tričko zůstane zcela mokré, bude velmi studit a je tak i místem pro bakterie a plísně. Bavlněné propocené tričko, které pouze necháte uschnout, se při dalším nošení mnohem rychleji znovu propotí. V bavlně se drží sůl a ta váže vlhkost do nitra vlákna a nepustí ji ven.

Na běhání zvolte syntetické funkční materiály. Zejména polypropylen, PP nebo POP, polyester, PES, polyethylen, PE a polyamid, PAD. Jemná vlákna dělají běžecká trička lehkými a prodyšnými. Funkční tričko bude rychle suché. Nebude se mačkat a odvede od těla vlhkost. Hodí se při běhu, při sportování i při cestování. Při ztížených podmínkách, kdy je problematické sušení mokrého oblečení, takováto trička oceníte. Běžecké oblečení se musí příjemně nosit, a proto jsou v něm i kromě funkčních materiálů i elastomery, které propůjčují tričkům elasticitu. Nejpoužívanějšími elastomery jsou elastan, lycra či spandex. Pokud pak budete na triko oblékat další vrstvy jako mikinu nebo běžeckou bundu, musí být i svrchní vrstvy z funkčního materiálu, které budou schopna odvádět pot z těla ven.

Dalším faktorem u běžeckého trička je střih. Tričko musí tělo pěkně obepínat, ale nesmí ani stahovat a škrtit. Na tričku musí být i zónování, pod pažemi či na zádech, což slouží ke kvalitnější regulaci teploty. Velmi dobrá jsou také prodloužená záda proti nachlazení ledvin. Na tričku musí být i reflexní prvky, zejména pokud chodíte běhat večer. Kvůli reflexním prvkům vás řidiči uvidí z 10 × větší vzdálenosti. Speciální reflexní oblečení se vám bude hodit. Kvalitní běžecká trička jsou šita pomocí plochých švů a nebudou vás dřít. K tomu stačí nějaké běžecké kraťasy, které budou barevně ladit a máte vyhráno. Pokud si vyberete střih na tělo, tak můžete použit i jako cyklistické oblečení.