Venkovní terárium pro chameleona: jaké jsou základní požadavky?

Venkovní terárium pro chameleona: jaké jsou základní požadavky?

I když je chameleon exotickým zvířetem, stále více lidí se rozhodne pro jejich chov. Když je venku pěkně, může vám přijít líto, svítit na chameleona umělým světlem, když jej můžete vystavit tomu opravdovému. K tomu ovšem bude zapotřebí vyrobit si venkovní terárium. To by mělo být konstruováno tak, aby chameleon neutekl ven a současně, aby se k němu nedostal žádný predátor. Proto je důležité, aby byl chráněn ze všech stran – včetně té spodní. 

Pevná konstrukce je důležitá 

Použít lze jakoukoli konstrukci, a třeba i tu, ve které se běžně chovají ptáci. Pokud ale chcete chameleona držet venku dlouhodobě, a to i přes noc, vyplatí se nešetřit. Hliníkové profily mohou být velmi dobrou základní konstrukcí, která poskytne vše, co od materiálu na venkovní terárium potřebujete.  

Chraňte chameleona venku 

Výplní může být pletivo, které ale bude mít natolik hustá očka, aby jimi chameleon nemohl utéci. Zaměřte se na to, aby mělo terárium stříšku. Má to hned dva důvody: chameleon rád šplhá a mohl by vám utéci, za druhé by za ním mohl skočit jakýkoli predátor a ublížit mu nebo si na něm rovnou pochutnat. Avšak predátor, když je chytrý (kuna, lasička) může přijít také zespodu. Proto se vyplatí klec položit na pevnou podložku a následně ji zasypat tak, aby se povrch líbil chameleonovi. 

Rostliny v teráriu 

Někteří volí na dno terária přírodní materiály, jiní instalují zelený koberec, který se dobře čistí. Rostliny do terária umísťují chovatelé obvykle v květináčích. U chameleonů jsou oblíbené rostliny, ve kterých se mohou skrýt a lozit po nich. Dejte pozor, aby nebyly jedovaté! Hojně se používá nízký druh bambusu. 

Umístění terária 

Není dobré, aby chameleoni byli vystavení přímému slunečnímu záření. Je vhodné umístit terárium pod stromy, které určité sluníčko propustí, avšak chameleoni mu nejsou zcela vystaveni. Maximální teplota, kterou dlouhodobě snesou, se pohybuje od 25 do 32 °C. Některé zdroje uvádí, že chameleoni zvládnou i teploty kolem 0 °C, většina chovatelů je ale přenáší dovnitř (do studené místnosti, jako je garáž, chladná chodba), když má noční teplota poklesnout pod 8 °C.