V zimě tlumiče trpí nejvíce. Jak poznat, že je třeba je vyměnit?

V zimě tlumiče trpí nejvíce. Jak poznat, že je třeba je vyměnit?

Opotřebování tlumičů nejde na první pohled poznat. Objevují se však situace, které vám budou snižovat nejen komfort, ale také bezpečnost jízdy. Jak poznat, že je potřeba výměna tlumičů?   

Tlumiče v zimě  

V zimním období je naše vozidlo vystaveno mnoha vlivům, které jsou doslova zatěžkávací zkouškou pro celé auto. V mrazivých dnech trpí nejvíce elektronika, o kterou je třeba následně více pečovat, a při jízdě na zasněžených, zledovatělých a neudržovaných silnicích doslova trpí naše tlumiče. Skryté výmoly mají na svědomí, že tlumiče do auta procházejí nebezpečnou zátěží. Výsledek může být jejich fatální opotřebování. Jak poznat, že něco není v pořádku?   

Ohrožení bezpečnosti jízdy  

V případě, že jsou vaše tlumiče poškozené, vám hrozí přímé nebezpečí. Z počátku možná nepoznáte, že se něco s vaším vozidlem děje. Pokud ale tlumiče do auta nevyměníte, potíže se budou stupňovat a auto se postupně stane téměř neovladatelné. Zpočátku se objevují příznaky, kterých si při jízdě na zimních vozovkách možná ani nevšimnete. S postupem času ale budete mít jistotu, že vozidlo skutečně v pořádku není. Co můžete pozorovat?   

Pozor na tyto varovné signály  

Někdy se vám stává, že auto při jízdě do zatáčky nedrží ve své stopě? Toto nebezpečné chování automobilu mají na svědomí právě opotřebované tlumiče do auta. Pozorovat můžete i výrazně se prodlužující brzdnou dráhu. To ale ještě není vše, s čím se můžete potkat. Bohužel nefungující tlumiče poznáte i tak, že auto na vozovce doslova plave. Přilnavost kol na vozovce není v žádném případě dobrá, hrozí vám také aquaplaning. Vaše auto se vám těmito varovnými signály snaží naznačit, že okamžitá výměna tlumičů je skutečně nutná.   

Kontrola tlumičů by měla u vozidel být realizována při každoroční prohlídce, kdy se při servisu prohlíží i funkčnost těchto nezbytných součástí automobilů.