Únik dat ze CIA

Únik dat ze CIA: Staly se chytré mobily a televize nástroji špionáže?

Obrovský únik dat, který potkal nyní CIA, poskytl také návody, jak odposlouchávat různé osoby pomocí chytrého televizoru nebo mobilního telefonu vybaveného systémem Android. Ano, možná vás to překvapí, ale i tohle je možné. Za vydáním dokumentů stojí server WikiLeaks. Takže pánové, pokud vlastníte chytrý mobilní telefon, nebo chytrý televizor, dejte si veliký pozor…

Sleduje i wi-fi v okolí

Server WikiLeaks už v minulosti zveřejnil velmi zajímavé materiály, které mnoha lidem přidělaly vrásky na čele. Podobně se tak stalo i nyní. Jde o popis technických možností, jak je možné sledovat, odposlouchávat osoby vybavené uvedenými zařízeními, aniž by o tom věděly. Dokonce jeden z návodů ukazuje, jak z telefonu či tabletu, jež v sobě obsahují operační systém Android vytvořit odposlouchávací zařízení schopné sledovat wi-fi sítě vyskytující se v okolí. Není potom problém zachycená data odeslat dalším osobám.

Televize snímá zvuk i video

Jedná se o Spottsroide, špionážní nástroj společnosti Broadcom s režimem Monitor mode. Běžně je vypnutý, ale vývojářům umožní sledovat síťový provoz do míst, kam až sahá anténa zařízení. Pravděpodobně hackeři FBI zvládli systém prolomit, zapnout a přes něj odposlouchávat. Spuštění aplikace, která dokáže uvedená data sbírat, probíhá pomocí hudebního přehrávače Apollo. Tento přehrávač si přitom může každý stáhnout z Google Play.

V uniklých materiálech nechybí ani informace o tom, že britská MI5 a CIA hledala postup, jak z k internetu připojených chytrých televizorů Samsung udělat nástroj snímající zvuk a dokonce i video v dané místnosti. Oběma špionážním službám se přitom podařilo dojít k výsledku. Stal se jím program, jenž docílil toho, že televizor vypadal jako vypnutí, i když nahrával zvuk a dokonce také obraz (když disponoval Skype kamerou). Zřejmě šlo o akci s cílem sledovat určité konkrétní osoby.