Sushi s námi už od 20. století. Základní druhy s lososem jsou stále nejoblíbenější

Sushi s námi už od 20. století. Základní druhy s lososem jsou stále nejoblíbenější

Ve světě gastronomie narazíme rovnou na několik skvělých produktů, které celosvětově zbožňujeme. Patří sem pizza všech druhů (každý člověk má svého jasného favorita), dále také sushi, které sice mnoho lidé v lásce zrovna nemá, ale tato skupina je stále menší a menší. I sushi se totiž ukazuje světlu světa ve zbrusu nových podobách. Je ale pravdou, že od samotného počátku je základní maki sushi s lososem stále tím nejoblíbenějším druhem. 

Sushi s námi už od 20. století

I když si většina lidí s radostí chodí pro své oblíbené sushi do barů, restaurací nebo jenom do obchodů, jen málokdo ví, kde se sushi vlastně vzalo. Stejně jako v případě pizzy, i o kořenech sushi se vedou dodnes dlouhé diskuze, které nemají svého konce. Pokud bychom se však měli podívat na historii toho moderního sushi, řekněme, že své kořeny zapustilo na začátku 20.století. Zhruba v roce 1913 se začala podávat syrová ryba. 

Samozřejmě ještě předtím vzniklo mnoho podobných alternativ, ale vždycky to nějak podezřele zapáchalo. Roku 1913 však přišla na trhu také lednice, a najednou bylo po nepříjemném zápachu. 

Pokud bychom měli zabrouzdat ještě díle do historie, řekneme, že předchůdce sushi se začal objevovat už ve 3.století, a to v Číně. Od čínské techniky se ostatně Japonci posléze odpíchli. Možná kvůli tomu se však dodnes vedou dlouho diskuze o tom, jestli stojí za sushi Japonsko nebo Čína. 

Maki sushi stále nejoblíbenější

I když dnes existují různé druhy sushi, přesto jsou nejoblíbenější druhy ty základní. Především mluvíme o maki sushi, která se skládá z řasy, rýže a lososa, který se nachází uvnitř rolky. Potom také máme takzvané nigiri sushi, což je v praxi rýžový váleček, na který se plátek syrové ryby jenom položí. 

A stejně tak se mezi základní druhy sushi řadí sashimi, které je však trochu jiný druh sushi. Nekombinuje se totiž s rýží.