Stěhování s domácími mazlíčky. Jak na to?

Stěhování s domácími mazlíčky. Jak na to?

Změna bydlení může být vzrušující, ale i plná starostí. Zatímco při stěhování skříní, postelí a nádobí se nejspíš v klidu smíříme s nějakým tím škrábancem nebo rozbitým kouskem, když přesouváme naše domácí mazlíky, je na místě nejvyšší opatrnost.

V případě nábytku za vás stěhování v Praze i mimo Prahu vyřeší specializovaná firma, s mazlíčky si ale budete muset poradit sami. Zvířata nechápou, co se kolem nich děje, a navíc vycítí nervozitu svých páníčků, která jejich úzkost ještě zvyšuje.

Pes a kočka

Pokud stěhujete psa nebo kočku, ideální je najít jim na pár dní dočasný domov u přátel nebo rodiny. Pokud to není možné, vykliďte jim ve starém bytě menší místnost, do které jim umístíte pelíšek, oblíbenou hračku a misku s jídlem a vodou. V novém domově jim pak co nejdřív přichystejte jejich vlastní prostor se známými věcmi a pachy, dodá jim pocit jistoty. Nechte je, aby nové bydlení poznávali svým vlastním tempem. Samozřejmě je za statečnost můžete odměňovat oblíbenými pamlsky.

Akvária a terária

Pokud stěhujete zvíře v akváriu nebo teráriu, nejjednodušší možností je to staré vyhodit a v novém domově založit nové. To ale může být finančně nákladné, takže většina chovatelů nejspíš přistoupí ke kompletnímu stěhování. Z akvária vyjměte veškerou techniku, kterou převezete zvlášť, vypusťte vodu, vyplňte ho vzduchovými polštářky a obalte strečovou folií. U terária postupujte obdobně, jen místo vody vysypte písek, kvůli kterému by bylo zbytečně těžké. Nádoby převážejte ve vystlané krabici a zajistěte, aby se v autě nemohly nijak pohybovat.

Andulky, morčata a další klecová zvířata

Klecová zvířata umístěte do místnosti, ve které se typickému stěhovacímu shonu vyhnou, případně klec přikryjte šátkem. Na cestu je pak umístěte do menší klícky, kde nebudou mít tolik prostoru k pohybu, mohla by se zranit. Ze samotných klecí vyndejte pohyblivé předměty a v autě je zajistěte proti pohybu.