sopoty

Sopoty, lázeňský klenot na severu Polska

Sopoty (polsky pouze Sopot) leží na severu Polska, v konurbaci tří měst, takzvaném Trojměstí (Trójmiasto). Přestože jsou Sopoty městem v tomto spojení nejmenším, směle Gdaňsku a Gdyni konkurují nejen v počtu návštěvníků, ale i pozoruhodných památek.

Co navštívit?

Pokud se do Sopot vydáte z Gdaňska, použijte vlak. Jde o levný způsob dopravy mezi městy, který vás zavede skoro až do samotného centra města. Z něj se vydejte nahoru do mírného kopečku. Cesta Vás zavede až k zcela unikátní stavbě, Lesní opeře (Opera Leśna). Jde o jedinečné architektonické dílo, které se, jak už název napovídá, nachází v bujně rostoucím lese na okraji města. Pokud jste vždy chtěli stát na prknech, která znamenají svět,  zde máte jedinečnou šanci. Vězte, že před Vámi na nich stál Karel Gott a i Whitney Houston. Až si vše dobře prohlédnete a třeba si i zazpíváte jako velké hvězdy, vydejte se do centra města. Hlavní tepnou je ulice Monte Casino, Poláky nazívaná Monciak. Z obou stran ji lemují drobné obchůdky, bistra a restaurace. Nejvýznamnějším lákadlem je Křivý dům. Jde o umělecký počin dua Jana Marcina Szancera a Pera Dahlberga. Ulice vede přímo k přímořské promenádě s další místní specialitkou – nejdelším dřevěným molem v Evropě. Pokud se rádi vyhnete davům a s chutí poznáváte místní kulturu, zabočte do jedné z menších uliček. Město Vás za to odmění pohledem na úhledné vily a zdobené obytné domy.

Co zakousnout?

Pokud hledáte něco rychlého, „do ruky“ rozhodně ochutnejte zapiekanku. Jde o rozpůlenou, obloženou francouzskou bagetu, která se zapéká s různými náplněmi, nejčastěji masem nebo houbami. Je to rychlé, křupavé, delikátní jídlo, které ráno slouží jako typická léčba na kocovinu.Pokud si chcete sednout v restauraci, objednejte si pierogy, taštičky t těsta podobného těstovině s různými, sladkými i slanými náplněmi. Jako dezert zkuste gofry- zdobené vafle nebo lody- poctivá zmrzlina točená do velké výšky.