Holení a akné

Jak se správně oholit s akné

Akné netrápí jen ženy a i s problematickou pokožkou se perfektně oholit tak, aby se stav pupínku nezhoršil a nově nevznikaly v důsledku špatného způsobu holení. Obličej posetý nevzhlednými pupínky je třeba mít hladce oholenou bez zbytečného podráždění. Když svou aknózní pleť budete holit správně, stav akné se nebude zhoršovat a z dlouhodobého hlediska se tato pleť dokonce značně zlepší. Užitečné tipy vám nezaberou moc času a čekají vás dobré výsledky.

Než začnete s holením

Nejdříve si umyjte pokožku a odstraňte z ní všechny nečistoty. Právě pravidelně čištěná pleť je pak celkově zdravější a netrpí zvýšenou měrou na tvorbu pupínků. Na očistu pleti dbejte nejen před holením svých vousů. Pleť si umyjte teplou vodou, ať se vám otevřou póry.

Můžete také použít speciální šampón nebo mýdlo na vousy. Občas použijte jemný peeling na problematickou pleť. Použijte pěnu nebo gel na holení a problematickou pokožku neholte jen tak nasucho. Vyberte produkt určený na citlivou pokožku bez alkoholu a parfemace. Volte čistě přírodní produkty jako je avokádový olej, kokosový olej nebo bambucké máslo. Šetrnější k pokožce je strojek, ale žádný strojek neoholí tak dokonale, jako žiletka či břitva. Holení samo o sobě akné nezhoršuje, jen je to obtížnější. Nerovnosti pleti způsobené pupínky akné zvyšují riziko pořezání a následné podráždění pleti. Aknózní pleť je náchylnější k zanesení infekce.

Žiletka nebo strojek

Po aplikaci přípravku nechte gel či pěnu několik minut působit a začněte se samotným holením. Holicím strojkem bez otočné hlavy při holení netlačte. Břitva sama o sobě odvede velmi dobrou práci. Používání břitvy chce zručnost. Když ale přijdete jak na to, vaše aknózní pleť vám za břitvu poděkuje. Vyhněte se místům, kde je vaše akné obzvláště výrazné. Holte fousy vždy po směru růstu chloupků, tím se vyhnete pořezání, šíření bakterií a tvorbě dalších pupínků, dodržte to, i když nebude výsledek tak dokonalý.

Důležité je mít svou pokožku vždy napnutou. Po oholení žiletku perfektně dezinfikujte nebo používejte jednorázové žiletky. Po dokončení holení je třeba pokožku umýt od zbytků pěny a vousů teplou vodou, pak opláchněte pleť vodou studenou, ať uzavřete tím póry. Naneste zklidňující balzám bez alkoholu, aby nevysušil vaši pokožku.