Měření tepu při běhu

Při běhu nezapomínejte na měření tepu

Patříte k lidem, kteří rychle potřebují shodit ještě pár přebytečných kil, než se otevřou veřejná koupaliště? V tom případě je načase začít běhat. Běh je dnes jedním z nejpopulárnějších sportů vůbec, což je zcela pochopitelné, protože je zdarma a lze ho vykonávat kdekoliv a kdykoliv na světě. Jestli si nechcete platit osobního trenéra, jestli nemáte čas na každodenní tréninky, doporučujeme začít běhat. Už po jediném měsíci uvidíte výsledky, pokud se však budete držet několika zásadních pravidel.

Stejně jako každý jiný sport, tak i běh má své zásady, kterých je třeba se držet. Mezi zásady patří například pravidelnost. Abyste se dočkali brzkých výsledků, je třeba běhat pravidelně, a to minimálně čtyřikrát do týdne. To však zcela stačí, zbylé dny si ponechejte pro jiný sport, jako je například plavání nebo jóga, která vás vždy perfektně protáhne. Jeden den v týdnu si však ponechejte pro naprostý odpočinek, který tělo potřebuje pro svou regeneraci.

Jak jsme zmínili, výsledky se mohou dostavit už po jediném měsíci, pokud však budete dodržovat jistá pravidla. Pravidelnost je jenom jednou z mnoha zásad, které se s během pojí. Podívejme se společně na další zásady, na které při běhu musíme myslet.

Nezapomínejte si měřit svůj tep

Měřit svou tepovou frekvenci dnes umí každý chytrý fit náramek, který si lze zakoupit i za pár stovek. Měřit svůj tep je důležité nejen proto, abychom se kontrolovali a nikde nezkolabovali, ale hlavně je to důležité z toho důvodu, že jen při určité tepové frekvenci spalujete své tuky. Své tělo musíte udržovat v takzvaném aerobním pásmu, kterého dosáhnete, když se průměrný tep bude pohybovat v hodnotách 60-75 procent naší maximální tepové frekvence. Tuto tepovou frekvenci je nutné udržovat aspoň čtyřicet minut, což je optimální doba každého běhu.

Jak dlouho běhat?

Jak jsme zmínili, pro udržení tepové frekvence, s níž budeme dokonale spalovat tuky, je nutné běhat minimálně čtyřicet minut. Odborníci však doporučují běhat 35-40 minut, což je stále v normě. Pokud budete běhat takto dlouho za stanovené tepové frekvence čtyřikrát v týdnu, viditelné výsledky uvidíte už po jenom měsíci běhání.