Krásy Kutné Hory

Poznejte krásu Kutné Hory

Přemýšlíte nad tím, že se vydáte prozkoumat Českou republiku? Pokud ano, doporučujeme vám navštívit Kutnou Horu, která se řadí k těm nejkrásnějším městům České republiky. Najdeme ji ve Středočeském kraji a považuje se za významnou městskou památkovou rezervaci, která je zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Kutná hora se proslula zejména těžbou stříbra a už ve středověku se město považovali za jedno z nejvýznamnějších. V současné době zde žije kolem dvaceti tisíc obyvatel a jedná se o velmi atraktivní turistický cíl.

Vznik města se datuje až do 13. století, kdy se zdejší těžba stříbra zasloužila o třetinu celkové produkce v Evropě. Název města je odvozen právě od tehdejší těžby, těžily se zde stříbrné rudy a také zmiňované stříbro.

Město plné pověstí

Jen málokteré město je tak plné pověsí, jako právě Kutná Hora. Pokud sem zavítáte a budete mít svého vlastního průvodce, určitě minimálně jednu pověst zmíní. Zdejší pověsti se pojí například se zvonem Marie z kostela sv. Jakuba, který prý nechal vyrobit muž, jenž se celý svůj život věnoval penězokazectví. Když už se jeho dny krátily, rozhodl se oprostit se od všech svých hříchů a všechen svůj majetek věnoval na odlití zvonu.

Kromě této pověsti se zde setkáte i s pověstí o Vlašském dvoře, kde se podle všeho ztrácelo stříbro, nebo také se pojí pověsti se zvonem v kostele sv. Barbory.

Co v Kutné hoře navštívit?

Kutná Hora je také plná míst, které jsou vhodné k navštívení. Mezi nejatraktivnější místa patří zejména Hrádek, kde naleznete České muzeum stříbra a středověký důl, který je velice atraktivní. Dalším turistickým cílem je například Kamenný dům, Kamenná kašna nebo také zdejší kostel Matky Boží na Náměti.

Jaké osobnosti se zde narodili?

V Kutné Hoře se narodilo také mnoho známých osobností. Jsou jimi například Josef Braun, známý spisovatel, dále také Karel Havlíček borovský, spisovatel a novinář, či Jan Macháček, významný politik.