Pojištění občanské odpovědnosti

Pojištění občanské odpovědnosti kryje záda při nepříjemnostech. Jste pojištěni?

„Právě jsme se nastěhovali a připojená myčka začala téct hned při prvním použití. Sousedy jsme vytopili nechtěně. Pojištění ještě nemáme.“ Příběhů jako je tento, se každodenně stává mnoho, přitom stačí málo – včas se pojistit. A nestačí jen majetkové pojištění, ale právě jako v tomto případě také pojištění občanské odpovědnosti, které kryje škody způsobené jiné osobě na zdraví, životě a majetku. Mezi tyto škody patří nejčastěji vodovodní havárie, během kterých dojde k vytopení ostatních sousedů a vzniku škod.

Nejen vodovodní havárie

Kromě vodovodních havárií se často zmiňují také další nehody, ke kterým může dojít nechtěně při každodenních činnostech. Dítě může spolužákovi nechtěně sednout na brýle při převlékání v šatně na tělocvik nebo dojde k drcnutí do stolku při průchodu kavárnou, kdy vylitá káva zalije klávesnici notebooku jiného návštěvníka. Nehody si prostě nevybírají a mají jedno společné – nutnost uhradit způsobenou škodu. Ve všech zmiňovaných případech jde o tisíce až desítky tisíc, které musí dotyčný bez pojištění odpovědnosti občana za škodu uhradit z vlastní kapsy, ale může být i hůř.

Srážka na alpském svahu nebo francouzské promenádě

Ke škodám může dojít i na zdraví nebo životě při nehodách, které zdánlivě vypadají banálně. Při jízdě na sjezdovce v Alpách může dojít ke sražení rakouské penzistky, která si pádem zlomí nohu a pánev a podstoupí několik operací, přičemž rehabilitacemi stráví několik měsíců. Obdobně při jízdě na kolečkových bruslích na francouzské promenádě dojde ke sražení dítěte, které má následkem vzájemného střetu otřes mozku. V těchto případech mohou jít náhrady škod do milionů, a právě proto lze u pojišťovny ERGO sjednat tuto pojistku až na částku 10 milionů korun.

Pojištění občanské odpovědnosti

S celosvětovou platností

Pojistka má celosvětovou platnost a vztahuje se na všechny členy domácnosti včetně domácích zvířat vyjma psů, koní a hospodářských zvířat. Čtyřnohé nezbedy lze ale připojistit zvlášť. Pro tuto pojistku platí samozřejmě některé výjimky, ke škodě nesmí dojít úmyslně nebo pod vlivem alkoholu či psychotropních látek. Pojistka se nevztahuje ani na škody vzniklé při soutěžích nebo sportovních závodech.