tenis

Pochyby kolem návratu tenisové hvězdy

Marii Šarapovové vyprší 26. dubna 2017 patnáctiměsíční trest za doping. Někdejší ruská tenisová hvězda se tak bude moci konečně vrátit po dlouhé pauze zpátky na kurty. Celý návrat ale podle slovo jejích tenisových kolegů působí jaksi zvláštně a rozpačitě.

Divokou kartu neschvalují

24.dubna 2017 začíná tenisový turnaj ve Stuttgartu, do kterého nastoupí s divokou kartou právě Šarapovová. Poprvé bude hrát ale až právě toho 26. dubna 2017, kdy její trest oficiálně vyprší. Pravidla totiž říkají, že před vypršením trestu nesmí dokonce ani do areálu, kde se turnaj koná. Například současná světová jednička Angelique Kerberové se Šarapovové nástup příliš nezdá. Vadí jí hlavně to, že nastupuje na divokou kartu, kterou by si podle ní mnohem víc zasloužily mladé německé tenistky. Nadšený není ani Andy Murray, který si myslí, že by se s divokými kartami mělo šetřit. Také je toho názoru, že by si Šarapovová měla svůj návrat odpracovat.

Hra na morální arbitry

Ovšem pořadatelům turnaje se jejich tah jistě vyplatí. Návrat tenisové celebrity na kurty jistě přiláká pozornost spousty lidí, třeba i těch, kteří toho nemají s tenisem zase tolik společného. A obchod jde samozřejmě především. Někteří dokonce mluví o podvodu a o tom, že by se podvodníkům neměly dávat divoké karty. Na druhou stranu připouštějí i to, že za strany Šarapovové mohlo jít skutečně o chybu, o níž nevěděla. Zkrátka tahle hádanka nemá řešení. Někdo si hraje na morálního arbitra – ponechme stranou, zda oprávněně nebo nikoli, jiný jít prostě dává šanci – je přece světová jednička a jako taková má na divoké karty nárok. Ať už je to jakkoli, sama Šarapovová ukáže, jaký její návrat bude. Zda opět zamíchá tenisovými kartami a usedne na trůn královny bílého sportu, nebo svoji druhou šanci promešká. Nezáleží na názorech jejích kolegů, všechno má ve svých rukou.