Off road nebo silniční karavan? Který se vyplatí koupit?

Off road nebo silniční karavan? Který se vyplatí koupit?

Cestování prostřednictvím obytných aut na operák a karavanů vám poskytuje nové možnosti, jak můžete s minimálním úsilím v rámci své dovolené poznat co nejvíce míst. Pokud jste propadli karavaningu a rozhodli jste se investovat do vlastního vozu, pak stojíte před zásadním problémem: off road karavany nebo ty silniční? Které pro vás budou lepší? Proto přinášíme toto srovnání karavanů, které by vám mělo pomoci.

Hlavní rozdíl je ve vozovce

To, který karavan si nakonec vyberete, by se mělo odvíjet od tras, které plánujete. Pokud se svým karavanem jezdíte spíše po silnicích a dobře dostupných místech, pak zvolte silniční karavan. Při cestování přírodou, kde je horší stav vozovky, se vyplatí investovat do off road karavanu. Ten může mít pohon kol 4 x 4 a umožní vám jízdu i do takových míst, kam by vás klasický karavan nedostal. Existuje ještě jeden druh karavanu, který se označuje jako poloterénní.

Poloterénní karavan

Pokud nebudete jezdit nezpevněnými cestami příliš často, ale víte, že na ně občas narazíte, vyplatí se investovat alespoň do poloterénního karavanu. Jeho konstrukce je založena na standardním silničním karavanu, navíc je ale vybaven poloterénním odpružením. Dále může obsahovat zvedáky podvozky, větší kola (a samozřejmě také pneumatiky), díky kterým je váš vůz výše a zvládne i náročnější terény. Můžete tak cestovat po nezpevněných štěrkových cestách. Poloterénní karavan ale není vhodný pro cestování v náročnějším terénu.

Off road (terénní) karavan

Off road karavany jsou stavěny tak, aby vydržely cestování i v náročném terénu. Mají robustní podvozek vybavený off-roadovým nezávislým odpružením. Tlumiče nárazů jsou těžší a vůz používá i modernizované brzdy. Většina modelů disponuje taktéž zvedacími prvky podvozku, které zajišťují dostatečnou výšku i pro ty nejnáročnější terény. Tento druh karavanu je vhodný pro ty, kteří budou většinu své cesty trávit na nezpevněných vozovkách a málo vyjetých cestách.

Jde si pořídit karavan na operační leasing?

Ano, je možné si pořídit karavan na operační leasing. Operační leasing není omezen pouze na osobní automobily, ale může zahrnovat i jiné typy vozidel, včetně karavanů a obytných vozů. Operační leasing karavanu nabízí podobné výhody jako leasing osobního automobilu.

TIP: Vracíte auto, dodávku či karavan po operačním leasingu? Připravte své auto tak, aby jste neplatili zbytečně, více na www.vracenioperaku.cz

V případě karavanu je operační leasing atraktivní volbou pro ty, kteří si přejí mít možnost cestovat a užívat si dovolenou na kolech bez nutnosti vlastnit a spravovat karavan. Leasingová společnost se postará o financování karavanu, údržbu a správu vozového parku, což usnadňuje uživatelům získání a využívání karavanu.

Výhody operačního leasingu karavanu jsou podobné jako u osobních automobilů. Patří sem nižší počáteční investice, flexibilita ve výběru modelu a vybavení, možnost získat nový a moderní karavan za nižší měsíční splátky a snadná správa vozidla.