Odskakuje vozidlo v zatáčkách? Na vině mohou být špatné tlumiče

Odskakuje vozidlo v zatáčkách? Na vině mohou být špatné tlumiče

Vozidlo se skládá z několika součástek, což nás dovádí k jedné věci – pokud jeden autodíl není v té nejlepší kondici, na automobil není spolehnutí. Proto je důležité přistupovat k pravidelným kontrolám v autoservisech, které mohou odhalit například špatné tlumiče. Pokud však už odskakujete v zatáčkách, je na záchranu tlumičů pozdě a je nutné přistoupit k jejich výměně. 

Ať už ve svém voze máte tlumiče Golf 4 nebo tlumiče Audi, v každém případě musíte očekávat jejich opotřebení. Jedná se o součástku, která nemá doživotní funkci. I když je pravdou, že její životnost ovlivňuje řada faktorů, včetně stylu jízdy řidiče. Zatímco některé ujedou sto tisíc kilometrů, jiné i dvojnásobek. U značky Audi se často mění zadní tlumiče Audi A6 4F.

Opotřebení tlumičů o sobě dává znát zavčasu

Každý majitel vozidla ví, jak jsou tlumiče důležité. Bez nich žádná jízda není bezpečná. Naštěstí se můžete vyvarovat černým scénářům způsobených jejich opotřebením, pokud budete své auto poslouchat. Tlumiče totiž o svém stavu dávají zavčasu vědět. 

Jak již bylo zmíněno, jedním z alarmů je, když začne vůz odskakovat od silnice (zejména k tomu dochází v zatáčkách a při nerovnostech na silniční komunikaci). Pokud dochází ke zhoupnutí vozidla po najetí na jakoukoli sebemenší nerovnost, opět pracují špatné tlumiče. Při nerovnostech by se vozidlo mělo zhoupnout jenom jednou, ale jestli se pohupuje ještě dlouho poté, je načase zapátrat po příčině. 

Tlumiče vypovídají službu v nejméně vhodnou chvíli

A jak už tomu zákon schválnosti chce, tlumiče zásadně vypovídají svou službu v té nejméně vhodné chvíli. Nejčastěji k tomu dochází v okamžiku, kdy děláte nějaký manévr a dostáváte auto “na hranu”. V takové chvíli na tlumiče spoléháte, ale ony bohužel nápor nevydrží. 

Proto k jízdě autem přistupujte se vší opatrností a zodpovědností, abyste ke špatnému stavu tlumičů nepřispěli a nemuseli do nich investovat víc, než je zapotřebí. A pokud přece jenom odhalíte některý z varovných signálů, jež tlumiče vydávají a hlásí tím své opotřebení, co nejdříve vyhledejte pomoc.