ledovka

Nepříjemná ledovka komplikuje i známý závod

Během letošní zimy se mohli vyřádit zejména milovníci zimních sportů. Jelikož sněží ještě nyní – ke konci ledna – lyžaři či snowboardisté si stále užívají zimních radovánek. Probíhající týden má takové počasí stále ještě vydržet. Možná se ale jedná o poslední týden s takto silnými mrazy a sněhem. Během následujícího (už druhého) únorového týdne má konečně zavítat do České republiky obleva. Což je skvělou zprávou zejména pro ty, kteří zimní měsíce nemají zrovna v lásce. Lyžaři tedy mají nejspíš poslední šanci vytáhnout své lyže a užít si skvělého lyžování na oblíbených sjezdovkách. Na většině z nich se totiž nyní setkáte s osmdesáti centimetrovým prachovým sněhem, který jistě zaručuje skvělé sportování.

Sníh ale během uplynulých týdnů nezaznamenal pouze hromadné dopravní nehody na silnicích, ale také komplikace i u jiných událostí. Konkrétně třeba u lednové běžecké desítky zvané Rybakros. Tato běžecká akce bude mít již třicetileté výročí od svého založení. Letošní náročné trasy ale ledovka opravdu znepříjemnila. Běželo se s opatrností, protože to klouzalo i po slabé vrstvě sněhu.

Závod je pojmenován podle tragicky zemřelého Milana Ryby, což byl běžec a organizátor běžecké komunity. Tragicky zemřel roku 2004, kdy byl na horách. Nejspíše ztratil orientaci během večera, kdy po atletických závodech měl v plánu nějakou běžeckou túru. Došly mu asi síly. Od tohoto večera ho nikdo neviděl až do května, kdy se našly jeho ostatky.

Letošní ročník startoval v sobotu osmadvacátého ledna u rybníka Labuť. Pro ženy a starší generace byla zřízena pětikilometrová trať, ovšem ostatní ji museli zdolat dvakrát. Pro celkové vítězství si doběhl Tomáš Mach a Vlaďka Hrstková.

Tyto závody každoročně přilákají spoustu nadšenců, kteří se nenechají odradit velkými mrazy nebo nízkými teplotami. Letos závod zaznamenal velký úspěch, i když se letošní zima řadí k těm nejkrutějším.