Nejčastější bolesti kolene a jak je léčit

Nejčastější bolesti kolene při běhu a jak je léčit

Běh je oblíbenou sportovní aktivitou, která si našla své fanoušky hlavně během koronavirové pandemie. Zájem o tento sport však neutichl ani po navracení života do normálu, stejně tak neutichla ani bolest kolene, kterou při uběhnutém prvním metru začínáme pociťovat a která bohužel nemizí ani ve chvíli, kdy dobíháme do cíle. Bohužel bolesti kolene nejsou ničím výjimečným, proto si pojďme představit alespoň nejčastější typy zranění a to, jak je léčit. 

Běžecké koleno 

Vůbec nejčastějším problémem běžců bývá takzvané běžecké koleno. Tento problém většinou vzniká z důvodu přetížení části nohy, ale přetížení nebývá jedinou příčinou. Potíž je především v tom, že bolest postupně narůstá. Zatímco z počátku se projevuje pouze u běhu, poté nám začíná dělat problémy i při chůzi, což je značně nepříjemné.  

Problém nejčastěji postihuje ženy, ale ani pánové nejsou o bolesti ochuzeni. Nepříjemný pocit vychází hlavně z přední části kolene pod čéškou. 

A jaká je léčba? Především klidový režim, alespoň z počátku. Vyplácí se protahovat si zkrácené svaly a posilovat oslabené svaly na dolních končetinách. Člověk by měl setrvat do vymizení bolestí, poté se sportem začínat opatrně a co týden fyzickou aktivitu navyšovat maximálně o deset procent.  

Syndrom iliotibiálního traktu 

Dalším velmi častým problémem běžců a další bolest kolen, kterou lze diagnostikovat, je takzvaný syndrom iliotibiálního traktu. Problém lze specifikovat jako bolest na zevní straně kolene a stejně jako ve výše uvedeném případě, i tady se můžou bolesti dostat i do běžné chůze, pociťovat je tedy můžete nejen při běhu. Často přechází i do klidového režimu po zakončení sportovní aktivity.  

Vůbec nejčastějším zdrojem nepříjemné bolesti je špatně zvolená obuv. Řada sportovců výběru obuvi nepřikládají příliš velký důraz, což je škoda. Stejně tak může být na vině častý výběr z kopců dolů.  

V obou případech pomáhá taktéž klidový režim a pravidelné protahování se, dále také alespoň chvilkové nepřetěžování dolních končetin a odstranění příčin bolestí (například tedy koupě nové obuvi).