motivujte zaměstnance

Motivujte zaměstnance k lepším výsledkům

Pokud jste podnikatelem a zaměstnáváte lidi, kteří vám v podnikání pomáhají, pak jistě víte, že pozice šéfa umí být pěkně náročná.  Musíte pečlivě rozdělit pracovní úkoly a brát ohled na schopnosti jednotlivých pracovníků. Jistě si také uvědomujete, že o produktivitě a kvalitě vámi nabízeného produktu rozhodují právě vaši zaměstnanci. Toužíte po větší produktivitě? Pak vaše zaměstnance správně motivujte!

Motivační prostředky

Jistě, největším motivačním prostředkem jsou peníze. Mnoho lidí totiž pracuje pouze pro ně a snaží se právě s vidinou lepšího platového ohodnocení. Nemůžete si momentálně dovolit zvyšovat platy? Motivovat své zaměstnance můžete i jiným způsobem.

Ačkoliv se to bude zdát absurdní, motivací může být také vaše pochvala. Na moment se zamyslete. Chválíte vaše zaměstnance při pokroku, kterého dosáhnou? Děkujete jim dostatečně za dobře odvedenou práci? Jak si myslíte, že vás vaši zaměstnanci vnímají?   Po zodpovězení otázek možná získáte přehled o aktuálním stavu pracovníků ve vaší firmě. Proč je vlastně pochvala tak důležitá?

Každého člověka potěší, když slyší, že svou práci dělá dobře. Pocit z dobře odvedené práce s sebou totiž přináší radost a energii. Motivuje pracovníky k většímu zápalu a pokračování v činnosti. Které činnosti vás baví? Nejčastěji ty, ve kterých jste dobří nebo u nichž je předpoklad, že dobrými budete. Pokud tedy vidíte, že se vaši zaměstnanci zlepšují, pochvalte je. Dejte jim najevo, že si jejich posunu všímáte a vážíte. Pochvala může také zlepšit vztahy a atmosféru na pracovišti. Prozradí vašim zaměstnancům, že si jich skutečně vážíte, a že jste vděčný za práci, kterou odvádí.

Odměny

Pokud vaši zaměstnanci skutečně zlepší své výkony, mohou vám také značně vzrůst zisky. V takovém případě se finančním odměnám nevyhýbejte. Sáhněte do kapsy a dejte vašim zaměstnancům odměnu, kterou si zaslouží. Peníze přeci jen vaši pochvalu potvrdí a dodají ji na formálnosti.