Místa, která se nově zařadila do seznamu UNESCO. Už jste je viděli?

Místa, která se nově zařadila do seznamu UNESCO. Už jste je viděli?

Na seznamu světového dědictví UNESCO najdeme dnes opravdu mnoho zajímavých a krásných míst. Málokdo ale ví, že se tento seznam každým rokem rozšiřuje a že se na něj přidávají mnohá další zajímavá a krásná místa. Ani letos zástupci z jedenadvaceti států nezaháleli a vybrali skoro třicet dalších míst, která se do seznamu světového dědictví UNESCO zapsala.  

Každým rokem se díky zapsání do seznamu UNESCO jednotlivá místa mohou těšit návalu turistů. Zapsání na seznam totiž přináší i zvýšenou hodnotu místa, také prestiž místa, najednou jsou jednotlivá atraktivnější a vyhledávanější.  

V současné době na seznamu světového dědictví UNESCO najdeme 1100 míst, která se nachází ve 167 zemích světa. Nejvíce jich je nyní v Itálii, také v Německu a i v Číně a Mexiku. Dokonce i v České republice se takových míst nachází několik, konkrétně bychom jich našli v Česku čtrnáct.  

Podívejme se však na několik nových míst, která se zapsala do seznamu světového dědictví UNESCO v nedávné době.  

Observatoř Jordella Banka 

Ve Spojeném království byste našli působivou observatoř, která nese název Jordella Banka. Používat se začala už v roce 1945 a v současné době ji najdete na seznamu světového dědictví UNESCO. Jedná se o jednu z nejdůležitějších výzkumných stanic na celém světě a letos se jí dostalo uznání – dostala se na zmiňovaný seznam.  

Kostely Pskovské školy architektury 

I v Rusku bychom našli hned několik zajímavých míst, která jsou zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO. Nově se k těmto místům a stavbám zařadily i kostely Pskovské školy architektury. Jedná se o zachovanou centrální pevnost, která je částečně středověkým opevněním. Pokud byste ji chtěli vidět na vlastní oči, najdete ji v centru města Pskov.  

Region pravěkých pazourkových dolů Krzemionki 

V Polsku se nachází velice působivý region pravěkých pazourkových dolů Krzemionki, který se nově zapsal také na seznam UNESCO. Jedná se o více jak šest tisíc let starý rozlehlý areál dolů, kde se v minulosti těžily pruhované pazourky.