Místa, která navštívit, abychom si připomněli hrůzy holokaustu

Místa, která navštívit, abychom si připomněli hrůzy holokaustu

Jsou místa, která bychom měli na světě alespoň jednou v životě navštívit. A k těm místům patří ta, kde se v minulosti udály vůbec největší ohavnosti našich dějin. Mluvíme konkrétně o místech, které zapadají do nejtemnějšího období – do období druhé světové války a holokaustu. Ne nadarmo se říká, že bychom si měli připomínat, co se tehdy vlastně stalo, abychom předešli tomu, že se bude historie opakovat.  

V současné době je řada takových míst běžně přístupná veřejnosti. Zmiňme si jenom několik z nich, jež se však nejvýrazněji zapsala do dějin.  

Osvětim jako nejznámější koncentrační tábor 

Pokud si chcete připomenout hrůzy holokaustu, pokud chcete uctít památku těch, kteří tu s námi už nemohou být, protože byly nemilosrdně zabiti v plynových komorách, měli byste zamířit do Osvětimi a také do nedaleké Březinky. Osvětim bývala nacistickou továrnou na smrt. Zároveň je dodnes tím nejvýraznějším symbolem holokaustu a také tím nejznámějším koncentračním táborem u nás. Dnes je běžně přístupná, uvnitř se založilo muzeum s památnými věcmi, které si lidé s sebou přinesli.  

Pevnost Terezín jenom kousek od vašeho bydliště 

Nemusíte však jezdit do zahraničí, abyste si připomněli hrůzy, které se v období holokaustu konaly. Jenom kousek od vašeho bydliště se nachází pevnost Terezín, které se také říkalo sběrná a průchozí tábor. Za druhé světové války fungovalo tak, že bylo přestupní stanicí mnoha Židů. Odtud se dostávali do Osvětimi, Buchenwaldu nebo například do Dachau či Sobiboru.  

Mejdanek jako německý koncentrační tábor 

Za navštívění stojí také německý koncentrační tábor Mejdanek, který leží na předměstí polského města Lublin. Z počátku se jednalo o tábor pro válečné zajatce, později (ke konci války) se přeměnil v tábor vyhlazovací.