Má bederní pás smysl?
V posilovně máte možnost používat celou řadu vybavení a pomůcek. Bederní pás ale většinou leží ladem a bez povšimnutí. Proč? Je to trapné. Pro všechny ty siláky, co zvedají velké váhy bez pomoci. A pak? Křup! Předejděte zranění a vezměte pás na milost.
Dva tábory
Názory na bederní pás se liší. Každý má k němu jiný postoj a nedá se s jistotou říct, co je vlastně správně. Pravdou ale je, že je to ochranná pomůcka, která brání četným úrazům, které mohou dát v lepším případě stopku v posilování na několik měsíců a dlouhodobě vás limitovat při cvičení.
Zastánci
Nepopiratelná pravda, kterou už se zřejmě nikdy nepodaří vyvrátit, mluví o tom, že při tenzi a vzpírání (a spoustě dalších cvičení) se prudce zvyšuje tlak na páteř a břicho. A bederní pás je ten nejlepší možný způsob, jak se chránit. Člověk má jistotu, že tělo nepovolí. A může podat lepší výkony a urychlit svůj progres. Je vhodný pro začátečníky i pokročilé a v žádném případě není ostuda ho použít. Stačí se podívat na profesionály.
Na druhou stranu je třeba myslet na to, že bederní pás nespasí všechno. A největší podíl práce je na straně člověka. Ten musí během cviku vynaložit veškeré úsilí a nespoléhat se na pomůcky, které mu cvičení usnadňují.
Odpůrci
Problém bederních pásů je v tom, že skupina těch, kteří jim příliš nefandí, je mnohem početnější. Pro spoustu lidí je to jen pomocná berlička a neschopnost uzvednout vysněnou váhu bez podpory. Je to poměrně svérázný názor, který se může během vteřinky proměnit v palčivou bolest a pachuť.
I odpůrci ale mají svůj díl pravdy. Co na tom, že pásu podlehl i slavný Arnold Schwarzenegger. Existují důkazy, které dokládají, že jeho používání může z dlouhodobého hlediska narušit schopnost správné motoriky a paradoxně oslabit nitrobřišní svalstvo. To není při vzpírání žádoucí. Stejně tak zásah do core stabilizátorů a extensorů zad.
Bederní pás můžete použít. Ale s rozmyslem, abyste nepřišli o sílu a energii, kterou jste dlouhé měsíce tvrdě budovali.