Levné a originální řešení, aneb postel z palet

Levné a originální řešení, aneb postel z palet  

Máte zrovna před koupí nové postele, ale zatím vás žádná na trhu nenadchla? Co si ji vytvořit z palet? Tento nápad si rozhodně zamilují fanoušci „upcyklace“, neboli ti, kteří rádi vdechnou nový život použitým předmětům. Z palet, které seženete zadarmo či za pár korun, se dají vyrobit originální kusy nábytku. Asi nejpopulárnější jsou postele. Ty mohou mít celou řadu podob, od sešroubování dvou palet do jednoduchého lůžka až po propracovanou manželskou postel.  

Jak na postel z palet?  

Lidé k tomuto řešení sahají v dnešní době čím dál tím častěji. Proto na YouTube najdete několik videí, které vám pomohou s realizací postele. Zvládne to každá zručný jedinec. My vám návod přinášíme bodově: 

 1. Upravte palety na potřebnou délku. 
 1. Odstraňte všechny kovové sponky a nadbytečné hřebíčky. Ty ostatní dobře zatlučte, aby jejich hlavičky nikde nevyčnívaly ven. 
 1. Všechny hrany otupte hoblíkem, bruskou nebo brusným papírem. 
 1. Vrchní části prken pak obruste pásovou bruskou a případně ještě ručně začistěte. Důležité je, aby z palet nikde netrčely třísky. 
 1. Postel sestavte a palety spojte hřebíky nebo šrouby. 
 1. Hotovou postel nakonec natřete. Máte několik možností, použijte buď lazuru, krycí barvu, nebo bezbarvý lak. 

Co vyrobit z palet? 

Když už víte, jak na vybudování postele, můžete probudit svou fantazii a vytvořit si svůj originální kousek. Pokud vás zatím nic nenapadá, máme pro vás malou inspiraci.  

 • Pokud chcete sobě a své partnerce či partnerovi vytvořit romantickou atmosféru pro společně strávené večery, postel podsviťte.  
 • Paletovou postel můžete doplnit o praktickou odkládací plochu. Vytvoříte ji prodloužením ložné plochy pomocí dalších palet.  
 • Na co rozhodně nesmíte zapomenout je odvětrání matrace. Pro správnou cirkulaci vzduch si pořiďte prodyšnou podložku, kterou umístíte pod matraci.  
 • Jestli si rádi v posteli čtete, oceníte čelo postele, o které se budete moci opřít. Čelo jednoduše vyrobte z palet spolu s nočním stolek. 
 • Postel můžete doplnit o praktický úložný prostor, do kterého schováte sezóní oblečení nebo lůžkoviny.  

Největší výhodou postele z palet je její uzpůsobení podle vašeho přání. Fantazii se meze opravdu nekladou!