Léčivky, které lze pěstovat doma

Léčivky, které lze pěstovat doma 

Pěstování a ochrana rostlin v interiéru nemusí mít jen dekorativní účel. Příznivci bylinek a přírodní medicíny, kteří nemají vlastní zahradu, jistě uvítají možnost vypěstovat si léčivé rostliny přímo doma za oknem. Potřebovat k tomu budete jen semena rostlin, vhodné květináče, truhlíky a podmisky a trochu času. 

Aloe vera 

Aloe vera patří k nejznámějším léčivým rostlinám. Její gel hojí popáleniny, odřeniny, ekzémy, štípance i opary – stačí odříznout list, vymačkat z něj dužinu a nanést na postižené místo. Dá se z něj ale vyrobit i hojivá mast. Aloe vera je sukulentní rostlina, které vyhovuje přímé sluneční světlo a přiměřená zálivka. Snese i nižší teplotu, pokud neklesne pod 10 °C. 

Heřmánek 

Heřmánek pravý bychom nejspíš hledali jen na loukách. Dařit se mu ale bude i v truhlíku. Odvar z heřmánku pomáhá při žaludečních obtížích, nadýmání, průjmech, bolesti zubů, nespavosti a podrážděnosti. Dá se používat i ve formě obkladů. Hojně se využívá v kosmetice. Pokud si ho chcete vypěstovat doma, najděte mu slunné stanoviště a dopřejte mu pravidelnou zálivku. Jedná se o jednoletou rostlinu. 

Meduňka 

Meduňka lékařská svůj přívlastek nedostala jen tak pro nic za nic. Už od pradávna se využívá jako prostředek ke zklidnění nervové soustavy, proti stresu a úlevě od bolestí hlavy. Zklidňuje, napomáhá lepšímu spánku a mohou ji užívat i děti. Meduňce svědčí slunné stanoviště, dostatek vláhy a dobře propustná půda. 

Kalísie 

Kalísie voňavá má velkou léčivou sílu. Obsahuje vitamíny C a skupiny B, vápník, železo, chrom, selen a řadu prospěšných fytosterolů. Pomáhá při infekcích, alergiích, únavě a bolestech hlavy. Zevně léčí rány a popáleniny a mírní revmatické bolesti. Daří se jí v polostínu nebo na světlém místě bez přímých slunečních paprsků. Zálivka by měla být mírná a pravidelná, i když občasné opomenutí nám rostlina také promine.