Je turistika vaše hobby? A máte správné boty?

Je turistika vaše hobby? A máte správné boty?

Turistika je v současné době opravdu velice oblíbená, o tom není sporu. Bohužel málokterý milovník turistiky má opravdu správné boty. Drtivá většina lidí si bohužel bere s sebou na turistický výšlap obyčejné tenisky, které se koupily někde na tržnici. Jenže tenisky nebo ani značkové botasky nejsou tou nejvhodnější obuví na turistiku. Že nevíte, jakou obuv si s sebou na hory vzít? Poradíme vám.  

Nejeden odborník nebo zkušený turista vám řekne, že boty jsou naprostým základem. Boty jako takové je třeba mít kvalitní, protože se podílí i na vaší následné bolesti nebo únavě nohou. Pokud vyšlapujete túru v nekvalitních botách, nohy vás budou bolet daleko více, než kdybyste měli nazuté boty kvalitní, přesně dělané pro turistiku.  

Pojďme si však říct, jak takové boty určené na turistiky mají vypadat.  

Jaké jsou správné boty na turistiku? 

Ideální boty na turistiku jsou takové, které mají pevnou, protiskluzovou podrážku. Boty musí být velice kvalitní, nepromokavé, ideálně kotníkové. Lidé si musí uvědomit, že na horách se mění počasí takřka neustále. Aby se vám dobře šlo, doporučujeme mít boty už rozchozeném, nové boty vám nebudou zrovna dobrým parťákem.  

Vždycky při výběru bot na turistiku dbejte na správnou velikost. Nikdy vám bota nesmí utlačovat prsty na nohou, chůze pak bude velice bolestivá. Raději, ať jsou boty o malinko větší, ať palec není utlačován. Bota však nikdy nesmí být příliš volná, aby nedocházelo k ježdění nohy ze strany na stranu. Na horskou turistiku doporučujeme hlavně boty s co nejmenším počtem švů, ale s co největším počtem kožených částí.  

Máte s sebou kvalitní ponožky? 

Velice důležité jsou ponožky, které si s sebou vezmete. Jsou důležité stejně jako bota, nemůžete si vzít jen tak nějaké. Doporučujeme takové, které jsou vyrobené ze syntetických vláken a které jsou vyztužené v místech, kde bota přichází do kontaktu s nohou.