Jaké jsou druhy e-cigaret?

Vaporizéry jsou jednoduchá a spolehlivá zařízení. Najdeme je také pod označením elektronka. Každá e-cigareta disponuje baterií a nádrží, která je určena k zadržení a ohřívání e-liquidu, dokud se nevypaří. Tím však společné znaky končí. Jednotlivé druhy elektronek můžeme rozlišovat podle stylu vapingu nebo podle způsobu doplnění e-liquidu. Jaké to jsou?

MTL vs. DTL

MTL znamená konzumaci z úst do plic. Tento způsob je velmi podobný potahu z baleného papírku, protože jedinec inhaluje páru nejprve do úst, odkud poté putuje do plic. V případě DTL potahu naopak uživatel nasává páru přímo do plic bez držení v ústech, jako je zvykem u vodní dýmky. Tento styl najdeme především u pokročilejších zařízení, proto je pro dospělé, kteří se s elektronkami teprve seznamují, vhodnější především způsob MTL.

 

Vaporizéry dále rozlišujeme na:

 1. Pod systémy
 2. Pen style sady
 3. Box mód sady
 4. DIY sady
 5. Mechanické a squonk sady

Jednorázová elektronka

Tento druh se nejvíce podobá klasickým tabákovým produktům. Jedná se o předplněné modely s různou silou nikotinu a chutí, které jsou častou volbou pro dospělé, kteří si pořizují první vaporizér. Údržba se neprovádí, protože po vyprázdnění nádržky ji může uživatel vyhodit. To na druhou stranu znamená velké množství plastového odpadu. Cenová relace se pohybuje ve výši ceny klasických tabákových produktů.

Plnitelný cartridge systém

V tomto případě si uživatel může náplně namíchat podle vlastního uvážení, e-liquid si totiž každý doplňuje sám. Dostupná je řada příchutí i několik koncentrací nikotinu. Cena je zpravidla nižší.

 

Standardně se prodávají e-liquidy o koncentraci nikotinu:

 • 0 mg – úplně bez nikotinu
 • 3 mg – pro příležitostné uživatele
 • 6 mg – pro středně silné uživatele
 • 12 mg – pro milovníky intenzivního účinku
 • 18 mg – pro náročné
 • 20 mg – nejvyšší hodnota

Střední cesta

Střední cestu mezi jednorázovými elektronkami a složitými systémy, které vyžadují od svého uživatele jistou zručnost, jsou pen style sady a takzvané pody. Jak název napovídá, svým vzhledem se nejvíce podobají tužce. Jsou malé a lehké, takže se bez problému schovají do kabelky či do kapsy podobně jako jednorázové produkty. Dají se ovšem otevřít a znovu plnit liquidem, který lze buď koupit v požadované chuti a síle, nebo si ho míchat doma. Co se týká údržby, vyžadují maximálně občasné vyčištění pomocí vatových tyčinek a kapesníku a pravidelnou výměnu vaty. Z dlouhodobého hlediska je jejich cena nejnižší. Nicméně na volbu intenzity zahřívání nebo nastavení poměru chuti vůči množství aerosolu u nich můžete zapomenout.

 

Každému vyhovuje jiný systém. Nezapomínejte ale, že nejlepší, co můžete pro sebe udělat, je vyhnout se závislostem úplně.

 

Autor: Karel Svoboda