Jaká místa obvolat a obejít předtím, než se přestěhujete do zahraničí?

Jaká místa obvolat a obejít předtím, než se přestěhujete do zahraničí?

Mezinárodní stěhování je fuška. Nejen, že musíte společně se stěhováky naložit a převézt veškerý nábytek, oblečení a další věci, které vlastníte, ale kromě toho musíte obejít a obvolat celou spoustu úřadů, bank a dalších míst. Zkrátka odjet z Prahy a přestěhovat se do zahraničí jen tak – to zkrátka nelze. Musíte se odhlásit z placení zdravotních pojištění, v nejlepším případě také zrušit svoji kreditní kartu, která se v zahraničí rozhodně nevyplatí. A nesmíme zapomenout na návštěvu pošty, kde musíte změnit svou korespondenční adresu. 

Je toho zkrátka celá spousta a tím náš seznam ani zdaleka nekončí. Jaká další místa je třeba obvolat a obejít předtím, než se do zahraničí přestěhujete?

Obvolejte úřady

Změnu svého bydliště nesmíte zapomenout nahlásit na úřady. Přece jenom daně budete platit v zemi, kde vykonáváte své zaměstnání. Je nutné tedy zavolat hlavně na finanční úřad, kde změnu ohlásíte. Mnoho starostí vám ubere datová schránka, díky které budete moct komunikovat s úřady elektronickou cestou. 

A co vaše doklady?

Doklady je dobré řešit s dostatečným předstihem. Nevyplácí se kontrolovat datum platnosti pasu pár dní před stěhováním. Společně s kontrolou dokladu je nutné provést kopie všech důležitých dokumentů. Tímto myslíme rodný list nebo oddací list a podobně. Zamiřte s tím tedy na úřad nebo na poštu, kde vám dokumenty úředně ověří.

Ukončete dodávku energií

Vaše kroky také budou směřovat za dodavatelem energií. Je zapotřebí ukončit smlouvu s dodavatelem a on jistě nebude nic namítat, pakliže se jedná o mezinárodní stěhování. Mnohdy je možné vypovědět smlouvu i přes internet, ale lepší je, když si zajdete na pobočku daného dodavatele osobně a vyřešíte tím vše rychleji. 

Společně s energiemi odhlaste televizi, rozhlas, internet, popelnice a další.