Jak vybrat opasek k obleku?

Jak vybrat opasek k obleku?

Kožené pásky neodmyslitelně patří ke každému pánskému obleku. Ať už se chystáte na svatbu, schůzku nebo na jinou společenskou událost, správně vybraný opasek znamená rozdíl mezi smyslnou elegancí a pořádným faux pas. 

Jakou barvu zvolit? 

V první řadě se zaměřte na barvu. Barva opasku musí vždy ladit s barvou obuvi. Je sice vhodné mít sladěnou barvu i s koženou peněženkou, ale ta nejde na první pohled naštěstí moc vidět a samotné placení je jen okamžik, který stejně pravděpodobně budete provádět přes mobilní telefon, proto stačí třeba i kožená dolarovka. Obecně nemusí se jednat o naprosto identický odstín, ale neměl by se ani razantně odlišovat. Zatímco černá barva se nosí zásadně k černým botám, hnědý pásek lze kombinovat i s vínově červenými doplňky. 

V případě, že barvu bot nebo doplňků často střídáte, pro vás budou skvělou volbou oboustranné opasky. V opačném případě si pořiďte alespoň jeden černý a jeden hnědý kousek. Co se týče spony opasku, ta zase musí barvou ladit s hodinkami a manžetovými knoflíčky. Neměla by být nijak zdobená. 

Velikost a materiál 

Správný společenský opasek by neměl být širší než 4,5 centimetru, a to včetně spony. Ani pásky užší než 3 centimetry ale nevypadají dobře. Pásek by měl být vyrobený z opravdu kvalitní kůže, která nejen dobře vypadá, ale je dostatečně odolná. Látkové opasky jsou k obleku zcela nevhodné, nechte si je raději pro volný čas. 

Pokud jste pozvaní na méně formální událost, případně vyrážíte na business schůzku, můžete si dovolit tzv. informal opasek z hladké kůže a s výrazněji zdobenou nebo automatickou přezkou. Takový pásek pak může mít i modrou nebo šedou barvu. Nejméně formální jsou splétané pásky, které se hodí pro volnočasové aktivity. 

Pokud potřebujete upravit velikost pásku, nikdy se o to nepokoušejte sami vyražením dodatečných dírek. Pásek vezměte do opravny obuvi nebo obchodu s koženými botami, kde vám ho upraví profesionálové. 

Jsou i alternativy 

Namísto opasku můžete zvolit pánské kšandy, pokud vám vyhovují více. Nikdy je ale nenoste spolu s páskem, oba doplňky se nosí výhradně samostatně.