Jak vybrat ideální jídelní stůl z masivu

Jak vybrat ideální jídelní stůl z masivu

Hledáte vkusný jídelní stůl z masívu? Existuje celá spousta parametrů, které byste měli zvážit při koupi tohoto kusu nábytku. Není to jako v případě konferenčního stolu dřevo kov, který se využívá ke zcela jinému účelu než zmiňovaný stůl jídelní. Aby vám jídelní stůl skutečně dobře sloužil, pojďme si říct, jak ho vybrat a proč vlastně volit masivní alternativu. 

Stůl, který vydrží po generace

I když je masivní jídelní stůl dražší záležitostí, ve výsledku je to investice do budoucna. V porovnání s běžnými jinými stoly jsou ty z masivu vícegenerační, jelikož jejich životnost dosahuje daleko vyšších výšin. I kdyby došlo k poškrábání nebo jinému poškození stolu, nábytek snadno zrenovujete. 

Pokud se rozhodnete jít do tohoto typu nábytku, pamatujte na opatrnost. Nezřídka se setkáte se stoly, které se jenom za masivní vydávají. Pokud evidujete, že masivní vrstva je velmi slabá a není příliš houževnatá, případně že okraje jsou podlepené, do takového stolu nejděte.

Jaká dřevina bude ta vaše?

Při výběru jídelních stolů masivu se vám nabízí hned několik druhů. Liší se svou tvrdostí, respektive měkkostí. Mezi nejměkčí se řadí smrk, který však nevzbuzuje na první dobrou takovou kvalitu jako dub. Dub je oproti smrku daleko atraktivnější, déle vydrží, méně se prohýbá a prakticky nepraská. 

Mezi atraktivní dřeviny dále patří ořech, který je specifický spoustou větví čili se hodí například pro vylévání pryskyřice. 

Jak parametry hrají roli při výběru jídelního stolu

Pokud vybíráte jídelní stůl, klíčové jsou pro vás konkrétní parametry stolu. Zajímá vás především barevný odstín, ale ještě důležitější je informace, kolik lidí se ke stolu vejde. Pamatujte však i na budoucnost. Kupříkladu pokud jste nyní bezdětným párem, můžete počítat s tím, že se například do budoucna rozrostete. 

Jídelní stůl musí korespondovat s vaším osobním stylem. Designově musí zapadat do zbytku interiéru. Proto pokud vám uvnitř domácnosti dominují hrany, kulaté jídelní stoly nebudou to pravé ořechové.