Jak rozumět dělení obytných vozidel

Jak rozumět dělení obytných vozidel

Pokud patříte k cestovatelům, kteří však nejraději cestují na čtyřech kolech vlastního osobního automobilu, pak vám nemusíme představovat, co jsou to střešní stany nebo třeba vestavby do dodávek nebo vestavby do aut. Pravděpodobně jste se s jednotlivými možnostmi, jak přespat ve vozidle, už setkali, možná jste však také strávili jistý čas v klasických obytných vozech a možná jste se ztratili při rozpoznávání jejich dělení. 

Zatímco nezkušený jedincům přijdou obytná vozidla naprosto stejná, ti, kteří už na čtyřech kolech v minulosti cestovali jsou jiného názoru. Mezi jednotlivými obytnými vozy je celá řada rozdílů, proto si pojďme projít jakýmsi dělením obytných vozidel, abychom se v této tématice krapet zorientovali. 

Co je to alkovna?

V souvislosti s obytnými vozidly se můžete setkat s pojme alkovna nebo také výklenek. Jedná se o typ obytného automobilu, který stojí ryze na podvozku dodávku a pro který je charakteristický výklenek nad kabinou. V tomto obytném vozidle je prakticky všechno, a sice lůžka, kuchyňka, také obývací prostor nebo sociální zařízení a úložné prostory, které se mohou ostatně hodit. 

Jaké je další dělení obytných vozidel?

Alkovna je však jen jeden druh obytných vozidel, obytné vozy se dělí na vícero vozidel. K nim patří například polointegrované vozy, které jsou menší a které se velice podobají alkovnám hlavně svým zařízením, které je prakticky totožné. Pak existují integrované vozy, u nichž došlo k plné integraci sedadel řidiče a spolujezdce. Kromě toho však takové obytné vozy nabízí opravdu komfortní bydlení, bohužel jejich pořizovací cena je krapet vyšší. 

A pak jsou tu vany, jimž se také jinak říká obytné dodávky. Obytná vestavba je umístěná kompletně dovnitř vozidla. Jedná se o velmi flexibilní záležitost, se kterou se také velmi snadno parkuje.