Jak obnovit energii dříve, než přijde vyhoření

Jak obnovit energii dříve, než přijde vyhoření

Vyhoření je velmi tíživý problém, o kterém si řada lidí myslí, že je až bláznovstvím. Pokud to však přijde do tohoto bodu, kdy se závislost na práci překlene k vyhoření, je to problém, který se velice dlouho a těžce léčí. Proto nedovolte, aby vás práce vysála natolik, abyste se v takové situaci ocitli. Pokud cítíte, že delší dobu postrádáte energii do práce, doplňte ji dříve, než si budete muset dlouhou dovolenou vzít kvůli léčbě syndromu vyhoření.  

Odpočinek je klíčový 

Jak vlastně poznat syndrom vyhoření? Mezi nastupující a specifické ukazatele patří především pocity neutuchajícího vyčerpání a celkové únavy. Také mentální odpor k pracovní náplni, případně neúměrné pocity negativity či cynismu týkajícího se práce. A samozřejmě se dostavuje také snížení profesionální efektivity.  

Svou energii naštěstí můžete zavčasu načerpat, a to například tak, že se rozhodnete hodně odpočívat. Odpočinek tělu i hlavě svědčí, proto trochu zpomalte, pusťte si příjemnou hudbu, přečtěte si dobrou knihu nebo jen v tichosti pozorujte přírodu. Uvidíte, jak osvobozující to bude! 

Malé přestávky během práce 

Ještě nikomu nevydržela produktivita dlouhých osm hodin v kuse. Zkrátka a dobře pokud chcete být dostatečně produktivní, měli byste si během práce dělat přestávky. Nemluvíme o hodinovém vynechávání pracovních povinností, ale spíše o krátkých pauzách, které mohou prospět třeba vaší páteři, pokud vstanete po delším sezení na židli.  

Během malých přestávek je vhodné také hluboce dýchat, případně si můžete „střihnout” krátkou jógu nebo pětiminutovou meditaci.  

Pusťte to ven 

Máte pocit, že se ve vás onen negativní pocit hromadí? Nenechávejte ho uvnitř sebe, ale raději ho pusťte ven. Nemusíte řvát na celé kolo, ale stačí navštívit někoho, komu všechno můžete bezpečně říct. Člověk si bohužel neuvědomuje, jak moc mu to může pomoct.  

Pokud se navíc bude jednat o člověka, kdo zná vaši situaci, můžete získat skutečně konstruktivní a objektivní názor. I když je pravdou, že i cizinec může do vaší situace vnést velmi zajímavé světlo.