fotbalového vítězství

Hořká příchuť jednoho fotbalového vítězství

Milovníci fotbalu mají jaksepatří zamotanou hlavu. Přepisovala se fotbalová historie, když Barcelona dokázala stáhnout čtyřgólovou ztrátu z prvního zápasu na Paris Saint Germain. Díky tomu dokázala už podesáté za sebou postoupit do čtvrtfinále Ligy mistrů. Jenže tohle vítězství s sebou nese jednu velmi hořkou pachuť. Ano, klub postoupil, připsal si body, jde dál. Na chvilku je jakoby všechno v pořádku – třeba Ligu mistrů vyhraje. Jenže fandové všechno vnímají jako další políček fair play. A není divu.

Simulovaný pád

Známe to dobře i naší fotbalové ligy. Nahraný, simulovaný pád. Filmování hodné oscara. Jenže není filmový plac nebo divadelní jeviště, ale fotbalové hřiště, a to je velký rozdíl. Barcelona má fotbalový tým hodný závisti. Slavná jména budící úctu fotbalových fajnšmekrů vytvořila výhru 6:1. Má to ale hned několik ale. Především dvě penalty Barcelony. První z nich sporná a ta druhá – to prostě být neměla. V 50. minutě utkání padá na trávník Neymar navzdory tomu, že by Belgičana Meuniera dokázal překročit. Práskaně ale využil situace ve prospěch svého týmu. Mnohem horší situace ale nastala v 90. minutě. Když se ruka Marquinhose ocitne na chvilku na rameni útočníka Suáreze, ten se přímo divadelně chytne za hlavu a plácne sebou na trávník. Tady mu to prošlo, zatímco na divadle by ho režisér seřval za přehrávání. Za první pád Suárez dostal žlutou, druhý mu vyšel. V divadle by to bylo naopak. Za první ostudu by dostal vynadáno, za opakování extempore by se s rolí možná mohl rozloučit – režisér by ho klidně mohl přeobsadit. Tady ale naopak slaví úspěch.

Fauly degradují výkon

Ve fotbalových fanoušcích zachovává podobné jednání pachuť. Tytam jsou doby, kdy se hrálo férově, žádné pády se nepředstíraly. Je nesporné, že Barcelona má špičkový tým. Jsou to fotbalisté, které s míčem málokdo zastaví. Proto se někteří soupeři snižují k faulu. To by samozřejmě nemělo být. Ale také by se neměl filmovat pád ve chvíli, kdy o žádný faul ještě nejde. Při vší úctě ke skvělému výkonu, tohle prostě katapultuje jinak výbornou Barcelonu úplně někam jinam. Bohužel.