Gdaňsk

Gdaňsk, město jantaru

Gdaňsk je přístavní město na severu Polska. Je nejstarší a zároveň nejznámějším městem spojení tří velkých měst, kterým se běžně říká Trojměstí (polsky Trojmiasto). Součástí Gdaňsku je ostrov Westerplatte, na kterém začala druhá světová válka. Bohužel právě z tohoto důvodu bylo město takřka kompletně zničeno; dnes se ovšem můžete kochat kostely a zdobenými štíty ve středověkém duchu, které byly znovu postaveny a vytvářejí město s nezapomenutelnou atmosférou.

Doprava

Do Gdaňska se můžete dostat třemi způsoby. Letecky, vlakem, nebo autem. Pokud zvolíte vzdušnou cestu, berte v úvahu, že letadlo odlétá pouze z Brna a Prahy a cena vůči jiným metodám dopravy je řádově několikanásobně vyšší. Většina českých turistů volí na cestu na sever Polska vlak. Jde o pochopitelné řešení, vzhledem k ceně (v prvním termínu stojí zpáteční lístek z Ostravy zhruba 1300 korun) a pohodlí. Vlak je rozdělen na kupé s polohovatelnými sedačkami, zásuvkami a připojením k internetu. Velkou jeho nevýhodou je délka cesty, ta trvá sedm hodin. Toto je způsobeno velmi častými zastávkami za polskými hranicemi i v opravdu malinkých vesničkách. Obrňte se trpělivostí a cesta se může stát velice příjemnou vyjížďkou s pohledem na mnoho významných polských památek. Pokud Vám ani jeden z těchto dopravních prostředků nevyhovuje, zvolte auto, případně spolujízdu.

Co vidět?

Pokud se rozhodnete pro dovolenou v Gdaňsku, nejlepším způsobem jak nevynechat ani jednu památku je držet se Dlouhé ulice a Dlouhého trhu (Długa ulica a Długi targ). Vycházka začíná u Zlaté brány, kde se shodou okolností nachází i místní infocentrum. Před touto stavbou se nachází ne příliš známá zajímavost. Jde o kašnu naplněnou kamínky smíchanými s drobnými kousky jantaru, který si můžete vylovit a přinést domů jako originální suvenýr. Z Dlouhé ulice se vydejte na nábřeží řeky Motlavy. Na jejím břehu staví dokonalá replika pirátské lodi, kterou se můžete vydat na okružní jízdu. Chcete-li mít jistotu, že jste Gdaňsk viděli opravdu celý, vystoupejte na věž katedrály svaté Marie, ze které budete mít celé město jako na dlani.