Deset tisíc kroků. Mýtus nebo záruka zdraví?

Deset tisíc kroků. Mýtus nebo záruka zdraví?

Pravidelný pohyb je základem lidského zdraví. Bohužel doba je uspěchaná a investice do volného času a péče o tělo není na vrcholku oblíbených aktivit. Mantra o deseti tisících krocích nás pronásleduje už mnoho let. Kde je ale pravda?  

Krok za krokem 

Chůze je nejpřirozenější pohyb, z dlouhodobého hlediska mnohem prospěšnější než tolik propagovaný běh. Zmíněných deset tisíc kroků je ale pořádná štreka. Pro někoho se výsledná vzdálenost pohybuje kolem sedmi kilometrů, u jiného o třetinu víc. Záleží na délce kroku. Ujít každý den takový kus cesty by nemělo zdravému člověk činit velké problémy, stačí vynechat cestou do práce MHD a jít na pravidelnou procházku se psem. Stačí pár týdnů dodržovat nastavený režim a začnete přirozeně hubnout, zpevní se nohy i střed těla, zmizí bolesti zad, hlavy a kloubů, zlepší se odolnost vůči stresu, budete mít více energie, posílí libido. Není tak velkým překvapením, že mnohé aplikace v chytrých hodinkách nebo telefonech už mají přednastavený mód s deseti tisíci kroky.  

Losování  

Psal se rok 1964 a olympijské hry v Tokiu byly za rohem. Japonská firma Yamasa využila sportovní svátek k propagaci prvního krokoměru a v kampani použila právě výše zmiňované číslo. Šlo ale o překlad nabízeného přístroje, a ne o doporučený počet kroků. Světem už se ale šířila úplně jiná myšlenka a v nezměněné podobě trvá dodnes.  

Na míru  

Pro zdravého člověka, který se cítí v dobré kondici a nesouží ho žádné chronické potíže, nepředstavuje sedmikilometrová vzdálenost (počítáme-li s rozpětím nohou při chůzi kolem sedmdesáti centimetrů) kromě časové náročnosti velký problém. U astmatiků, žen v přechodu, na počátku a v závěru těhotenství nebo u diabetiků může jít o hranici, která by mohla výrazně ohrozit jejich stav. Mnohem více než o počet kroků jde o pravidelnost a upřímnou radost z pohybu, dostatečnou dávku vitamínů D a správnou techniku. Když se budete držet na poloviční vzdálenosti, nic se nestane. Tělo si navykne na nový režim a časem se dostaví všechny výše zmiňované zdravotní bonusy.