Delta Neretvy je rájem pro pěstování mandarinek, ale i pro kiting

Delta Neretvy je rájem pro pěstování mandarinek, ale i pro kiting

Balkánská řeka Neretva pramení v Bosně a Hercegovině, protéká Mostarem a dále se na území Chorvatska vlévá do Jaderského moře. Právě toto území je důležitou zemědělskou oblastí celého Chorvatska.  

Probíhá odsolování půdy 

V období po konci druhé světové války se ve velkém měřítku zaměřila pozornost na zúrodnění delty řeky. Stále probíhají odsolovací a odvodňovací práce, aby mohla být delta považována za jedno z nejúrodnějších míst v rámci Chorvatska. Díky skvělým podmínkám pro pěstování zde dochází ke dvěma až třem sklizním ročně. Význam této oblasti je tak především hospodářský.  

Pěstují se citrusové plody a mandarinky 

Rozlehlé sady v sobě ukrývají především citrusové plody. Díky poptávce se ale některé z nich proměnily na mandarinkové háje, kde se jich ročně urodí na 40 tisíc tun. Kromě těchto nejznámějších plodin se zde ale výborně daří i vinné révě a zelenině.  

Tradiční lodě 

K přemisťování výpěstků se zde samozřejmě využívá pozemní doprava, ale díky bohaté síti kanálů většina dopravních tepen představuje právě možnost přepravy po vodě. Kromě motorových člunů se dodnes využívají i lodě specifického tvaru, kterým se říká trupe nebo trupice. Lodě podobného vzhledu se přitom používaly již ve starověké Mezopotámii. 

Kromě všudypřítomných zemědělců a rybářů zde ale potkáte ještě jeden fenomén – kiting. Právě na tomto místě panují ideální podmínky pro provozování tohoto sportu. Už z dálky tak přijíždíte k ústí řeky, kolem kterého se prohánějí pestrobarevní draci. Mělká a teplá voda je spolu s příhodným větrem ideální místo pro vyznavače tohoto sportu. Třeba se i vy při svých cestách na chvíli zastavíte a vychutnáte si toto zvláštní místo.