Cork

Cork, město zrzků a černého piva

Představte si typickou irskou hospůdku. Před Vámi stojí orosený půllitr vychlazeného černého piva s pořádnou čepicí husté, přesto nadýchané bílé pěny nebo sklenka s karamelově se lesknoucí whiskey.

Zkuste si vybavit tu nejvýraznější zeleň. Na čerstvé, svěží travičce se pasou strakaté krávy a v pozadí se rýsuje obraz pohádkového hradu.

Vykreslete si irskou kapelu na břehu jezera, do rytmu hudby stepují všichni přítomní. Nedaleko se prodávají tradiční dobrůtky a na vodě spokojeně plují hnědé kachny.

To vše můžete nalézt v půvabném městečku Cork na jihu Irské republiky. Jde o jedno z nejstarších irských měst, které se rozkládá na obou březích řeky Lee. Původně se město rozkládalo pouze na bažinatém ostrůvku na řece, od místních bažin je odvozen i název města, který je dle překladu původního názvu „velký močál“, avšak postupně se městská zástavba přelila i za hranice řeky.

Co navštívit?

Zcela nepřehlédnutelnou dominantou města je St. Finbarr´s Cathedral. Jde o neogotickou stavbu zasvěcenou patronovi města. Zcela bez dechu Vás nechají pestrobarevné vitráže s výjevy ze Starého a Nového zákona. Chcete-li mít jistotu, že jste Cork viděli opravdu celý, vyrazte na Elizabeth´s Fort z této pevnosti postavené na začátku 17. století budete mít celé město jako na dlani. Máte-li chuť zkusit něco netradičního zajeďte do nedalekého Blarney. Na této zřícenině hradu můžete políbit proslulý kámen. Jde o místní tradici, která by Vám měla dát dar výmluvnosti a řečnictví. Pokud nemáte chuť dotýkat se kamene, na kterém zanechalo několik generací návštěvníků svou DNA, projděte se zahradou jedovatých rostlin, kterou areál také nabízí.

Co vědět, než vyrazíte

Irsku se nadarmo neříká smaragdový ostrov. Zelená barva zde nabývá zcela jiného rozměru, ale protože není rostlin bez vody, hodně zde prší. I přes četné srážky, prší v různě dlouhých intervalech i několikrát denně, je zbytečné zabalit si na cestu deštník. Ten nenosí ani místní lidé, protože se vždy zcela jednoduše schovají do nejbližšího obchůdku, kde počkají, až déšť ustane. Pokud i přes toto ujištění cítíte nutnost vzít si ochranu proti vodě, investujte do pršipláště, který Vás účinně ochrání i vůči typickému vodorovnému dešti.