Co je to dveřní kování?

Co je to dveřní kování?

Výstavba vysněného rodinného příbytku není zrovna snadná věc. Je opředená mnohými zákoutími a věcmi, které je zapotřebí vyjednat s architekty. Pokud patříte k lidem, kteří už mají plány hotové, pravděpodobně se začnete zabývat konkrétním zařízením. Nejen, že začnete řešit nábytková dvířka, ale také se stane středem vaší pozornosti dveřní kování. Jenže co to vlastně je?

Není pochyb ani sporu o tom, že dveře jsou nedílnou součástí každé domácnosti. A i když je bereme jako samozřejmost, velkou měrou se podílí na celkovém vzhledu interiéru. Proto pokud podceníme jejich výběr, později bychom toho mohli hořce litovat. A naše peněženka by se v takové chvíli mohla nemile zapotit.

Co je to dveřní kování?

Při výběru interiérových dveří se naše pozornost zaměřuje na povrch, dekor a rozměry. Opomíjet ale nesmíme ani dveřní kování, které je nedílnou součástí tohoto bytového prvku. Nabízí se ale otázka, co to dveřní kování vlastně?

Jedná se o obecném označení jednotlivých částí dveří. Spadá sem klika i zámek. Tyto dvě části dveří do sebe musí dokonale zapadat a musí k sobě sednout. Mají nejen funkční, ale i designovou roli, proto i výběr těchto samostatných jednotek nepodceňujte. 

Mnoho typů a provedení

Dnes už není nabídka na trhu plná pouze tradičních klik a zámků, jaké známe z dřívějších dob. V současné době je nabídka daleko pestřejší. Existují dokonce i magnetické, zcela revoluční systémy, které se ovládají naprosto inovativně. 

Rozhodujícím ale bude nejen celkový styl dveří (čili jejich vzhled a provedení), ale i to, jakým způsobem se otevírají. Jiné kování se totiž týká posuvných dveří, jiné zase klasických interiérových. A samozřejmě speciální je i pro skleněné dveře, které bývají součástí především koupelen a podobných zákoutí v domě.