Blikající světla na přechodech v Jižní Koreji. K čemu slouží?

Blikající světla na přechodech v Jižní Koreji. K čemu slouží?

Člověk si někdy říká, co ještě nevymyslíme. Při takové větě se však hned na internetu dozvíme o novém vynálezu nebo inovaci, se kterou někdo přišel. Pravdou je, že za většinou super věcí stojí Japonci, zkrátka jsou produktivnější a nebojí se zkoušet. Nynější novinka či inovace pochází z daleké Jižní Koreje, která se nechala slyšet, že zavádí na přechodech varovná blikající světla, aby se lidé hledící do telefonů rozhlédli, než na přechodě přejdou. V Jižní Koreji je to opravdu potřeba, právě zde je největší penetrace chytrých telefonů mezi obyvateli. Lidé jsou zde na telefonech daleko více závislí než my na těch svých.

Bohužel neustálé pobývání v online módu má samozřejmě svá negativa. Lidé často nespouštějí s displejů telefonů oči, bohužel se dívají do telefonů i tehdy, kdy jen přechází silnici. Nemůžeme se divit statistikám, z nichž vyplývá, že v Jižní Koreji každým rokem zemře stovky lidí právě proto, že se při přecházení silnice dívali do telefonu a ne na to, jestli jede nebo nejede automobil.

Zavádí se proto speciální systémy na přechody

S instalací prvního speciálního systému, který má upozorňovat chodce na to, aby se rozhlédli, než přejdou silnici, se tak dlouho neotálelo. Nejdříve se namontoval do jihokorejského města Reuters, kde jsou lidé často označováni až za smartphone zombies, jelikož při chůzi, při níž neustále sledují displeje telefonů, opravdu připomínají zombíky, jichž je třeba se bát.

Taktéž byla blikající světla nainstalována do města Ilsan, kde se instalovaly i laserové paprsky, které mají lidi upozornit na to, že mají zpozornit, jelikož se pohybují u silničního provozu. Blikající světla navíc upozorní i řidiče, že mají raději trochu zpomalit.

Světla ve výrazných barvách

Blikající světla LED na přechodu jsou modré, žluté a červené, tudíž jsou opravdu výrazné a člověk je ihned zaregistruje. Laserový paprsek je ze země hned zaslán prostřednictvím aplikace, tudíž lidé hned vědí, že vstupují do vozovky. I když se to může zdát jako přehnané opatření, v Jižní Koreji jsou nepozorní chodci opravdu velkým problémem. Tímto se může výrazně snížit počet nehod.