4 základní prvky zásad BOZP v kancelářích

4 základní prvky zásad BOZP v kancelářích

Bezpečnost a ochrana zdraví na pracovišti je v případě kanceláří poněkud rozdvojená. Mnohem více než s viditelnými riziky se totiž pracuje s riziky dlouhodobými. 

Nulová rizika? Velký omyl

Když se přijdete podívat do kanceláře, na první pohled si jistě řeknete, že BOZP školení zde musí být skutečně krátká a bezvýznamná. Opak je pravdou. BOZP a PO v těchto prostorách je doslova džunglí zážitků a možných rizik. Nepracuje se totiž pouze s krátkodobými riziky, ale také s těmi dlouhodobými. A ty dokáží člověku změnit život naprosto zásadně. Pomoct může Extéria, zkušenosti s poskytovatelem poradenství v oblasti BOZP a PO jsou sdíleny na internetu prostřednictvím referencí a recenzí.

Viditelná rizika většinou hned odhalíte

V prostorách kanceláří je potřeba brát v úvahu přímá rizika, která je vcelku snadné eliminovat. Zakopnutí, pády a uklouznutí patří statisticky k nejčastějším viditelným rizikům. Proto je nutno dbát zvýšené opatrnosti při chůzi na kluzké nebo mokré podlaze, odklízet předměty z prostoru na podlaze, a také odstranit kabeláž z prostor pod nohami. 

Ergonomie práce

Jako jedno z možných dlouhodobých rizik je špatně nastavená ergonomie práce. Správné sezení a používání myši má zásadní vliv na budoucí zdraví člověka. Zejména potíže s páteří a svaly, s očima, ale také s karpálními tunely jsou často způsobeny nesprávnou ergonomií při práci. 

Bezpečné používání pomůcek

Abyste v rámci kanceláře dosáhli na důležitou složku s dokumenty, která je umístěna v archivu ve vysoké skříni, nikdy k tomu nepoužívejte svou osobní židli. Vždy je nutné použít speciální schůdky nebo štafle. I tento předmět zkontrolujte, může totiž již být poškozený. 

Přestávky a protahování

V rámci ergonomie práce vzniká i nový celek, který se věnuje dlouhodobým důsledkům práce v kanceláři. Zde se například deklaruje, že zaměstnanec by měl pravidelně vstanout ze svého místa a udělat si přestávku, aby se protáhnul i procvičil. Je také potřeba, aby si od počítače odpočinuly oči. 

BOZP v kancelářích je třeba neustále dodržovat.