sociální sféry

Práce v sociálních sférách

Mnoho lidí jistě přemýšlelo o práci v sociálních sférách. Ta nabízí spoustu zkušeností a hlavně myšlenku, že to, co děláte, má smysl. Právě kvůli onomu poslání se při volbě zaměstnání spousta lidí rozhodne pro práci v různých neziskových organizacích, jejíž nedílnou součástí je každodenní kontakt s lidmi. Mnoho z těchto nadšenců si ale neuvědomí, jak náročný výkon těchto povolání bývá.

Platové ohodnocení

Zvolili jste si práci v oblasti sociálních sfér, abyste vydělali spoustu peněz? Pak vás nejspíš zklameme. Jelikož pracujete většinou v neziskových organizacích, býváte často placeni státem. Ten stejně jako v případě učitelů nebývá příliš štědrý…

Časem si tedy jistě uvědomíte, jak moc jsou tyto práce nedoceněné.  Například průměrný plat sociálních pracovníků je necelých devatenáct tisíc hrubého měsíčně.  Na tyto pracovní pozice bývají dosazování lidé s vysokoškolským vzděláním a několikaletou praxí v oboru. Denně se setkávají s nešťastnými lidmi, kterým pomáhají řešit vážné problémy.  Není tedy divu, že si spousty zaměstnanců sociálních služeb na svou situaci stěžují.

Náročnost

Jistě, ono se to jeví jako vcelku jednoduchá práce. Sejdete se s klienty, promluvíte s nimi, navrhnete řešení jejich problémů a vesele odejdete na další schůzku. Práce v domově pro seniory z pohledu společnosti obnáší popovídání s hloučkem stařenek, převlékání povlečení a hraní karet. Realita je ovšem někde jinde.

Při práci s lidmi jste denně vystaveni psychickému tlaku, emotivním zážitkům, které v daný moment musíte ustát a zvládnout. Setkat se můžete také s klienty, jejichž životní podmínky nemají daleko k bezdomovectví. Péče o seniory v domovech důchodců obnáší také napomáhání se základními sebeobslužnými dovednostmi- sprchováním, toaletou, převlékáním oblečení. Tyto práce tedy bývají velmi fyzicky a psychicky náročné.

Poslání

Proč zde tedy vůbec někdo pracuje? Protože se stále najdou lidé, u kterých ono poslání, které jejich práce přináší, převýší nízké platové ohodnocení a nepříznivé pracovní podmínky. Faktem je, že pohled na spokojené klienty, kteří s vaší pomocí zvládli těžkou životní situaci, je vskutku k nezaplacení.

Pomáhající profese jsou často shazovány pro jejich zdánlivou jednoduchost nebo kvůli diskriminaci menšin, se kterými pracují, a kterým pomáhají. Ale pomoc člověku je nádherným skutkem, za který na sebe můžete být pyšní. A tak se oni neviditelní andělé vydávají každé ráno mezi lidi a nabízí své pomocné ruce.