Opravdu nerezová ocel nereziví?

Opravdu nerezová ocel nereziví?

S nerezovou ocelí se dostáváme do kontaktu běžně. Nejčastěji se s ní setkáváme u lékaře, který má z nerezové oceli vyrobenou drtivou většinu svých přístrojů. Také si však celou řadu nerezových výrobků přinášíme do své domácnosti. Máme doma nerezové příbory, nerezové hrnce a mnoho dalšího. Drtivá většina lidí při koupi nerezových produktů byla dodavatelem nerezových produktů ujištěna o tom, že jestli se jedná o výrobky z nerezové oceli, výrobky nereziví. Posléze se však stalo, že výrobky opravdu zrezivěly. Je nyní jen otázkou, zdali nám dodavatel lhal nebo jestli se jednalo jen o šunt, který jsme si koupili za nesmírně velké peníze. 

Nerezová ocel jako taková je velmi oblíbený hutní materiál, s nímž se nesetkáme jen u lékaře nebo v domácnosti, ale také se s nerezovou ocelí setkáme v mnoha oborech a profesích. Setkáme se s ní třeba ve strojírenství, kde se využívá k výrobě mnoha dílů a součástek, také se s nerezovou ocelí setkáme v kovovýrobě nebo ve stavebnictví (pracuje s ní například společnost Steeltec CZ).

Jelikož je tento hutní materiál tak hojně využívaný, mnozí lidé si mohou myslet, že opravdu nereziví. Ovšem i tento materiál může opravdu zrezivět, je sice odolný vůči korozi, ale není vůči korozi zcela odolný. 

To, že nerezová ocel nereziví, je jeden velký mýtus

Kolem hutních materiálů koluje celá řada mýtů a pověstí. Jedním takovým mýtem je i domněnka, kterou jsme již zmínili, a sice že hutní materiál zvaný nerezová ocel nereziví. Jak již bylo zmíněno, nerezová ocel je vůči korozi odolná, ale není zcela imunní. 

Pomocníkem je chrom 

Pokud hovoříme o nerezové oceli, hovoříme o slitině železa, v niž se skrývá i chrom. Právě díky němu je nerez odolná vůči korozi, ale opět opakujeme, že není imunní. Ke korozi dokonce může přijít i během výrobních procesů, jako je lakování nebo svařování.