Jak velkou solární elektrárnu si pořídit?

Jak velkou solární elektrárnu si pořídit? 

Mezi nejčastější otázky zákazníků před nákupem fotovoltaické elektrárny patří, kolik panelů si mají vlastně pořídit. Přesný počet vám samozřejmě nikdo nesdělí, fotovoltaická elektrárna pro tříčlennou rodinu v malém domku bude vypadat jinak než fotovoltaika velké vily s vyhřívaným bazénem a saunou. 

Kolik energie spotřebujete za rok? 

V první řadě je nutné vědět, kolik elektrické energie vyrobí fotovoltaické panely za rok, s čímž souvisí výkon konkrétních panelů. V ideálních klimatických podmínkách našeho území vyrobí jeden panel o výkonu 1 kWp asi 980 kWh energie ročně. Rodinný dům se spotřebou 2500 kWh za rok by pak potřebovala solárními panely osázet plochu asi 15 m2, aby pokryla celou svou spotřebu. 

Fotovoltaické panely lze na střechu umístit v horizontální i vertikální poloze, aniž by to mělo vliv na jejich funkčnost. Na rovných střechách se zpravidla panely instalují horizontálně, aby netvořily přílišnou překážku pro vítr a panely se lépe vyrovnaly se zastíněním v zimě. 

Při výběru orientace platí pravidlo „co nejvíce na jih“. Optimální sklon je od 20 do 50 ° při úhlu s vodorovnou osou. Při menším sklonu nebudou mít panely samočisticí schopnost. Vyváženého celoročního výnosu se dosáhne při sklonu 45 ° a maximálního ročního výnosu při sklonu 35 °. 

Má to svůj háček 

Pozor na omezení ze strany zákona. Výkon fotovoltaické elektrárny u rodinného domu by neměl přesáhnout 10 kWp, jinak si na její provozování budete muset zařídit licenci. Navíc do této hodnoty budete osvobození od daně z příjmu v případě, že se rozhodnete přebytečnou energii prodávat do distribuční sítě. S tímto omezením počítají i dotace na fotovoltaiku. 

Existuje však i spodní hranice. Systémy s akumulací by měly mít výkon minimálně 2 kWp při nejmenší dotaci, při vyšší dotaci pak tato hranice stoupá. Maximální kapacita lithiových baterií v kWh se vypočítá vynásobením výkonu elektrárny koeficientem 1,25.